Hayat bilgisi dersi öğretiminde devlet okulu ve özel okul sınıf öğretmenlerinin materyal kullanmalarına ilişkin görüşleri
Determining the material usage perspectives of classroomteachers in public and private schools in life science courseinstruction
  1. Tez No: 940076
  2. Yazar: AYSU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hayat Bilgisi dersi, ilkokul öğrencilerinin çevrelerini, toplumsal kuralları ve hayata dair temel bilgileri öğrenmelerini hedefleyen önemli bir derstir. Bu derste kullanılan öğretim materyalleri, öğrencilerin somut işlemler döneminde olmaları nedeniyle öğrenme sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Materyaller, bilgilerin daha anlaşılır ve kalıcı hale gelmesini sağlarken, öğrencilerin öğrenmeye olan ilgilerini artırır. Bu bağlamda, Hayat Bilgisi dersinde etkili materyal kullanımı, eğitimin kalitesini artırma ve öğrencilerin günlük yaşam becerilerini geliştirme açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin Hayat Bilgisi dersi öğretiminde materyal kullanma görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, devlet okulları ile özel okullarda görev yapan öğretmenlerin materyal kullanım görüşleri incelenmiş ve bu bağlamda öneriler sunulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 116 sınıf öğretmenine yönelik bir anket hazırlanmış, ancak 91 öğretmenden geri dönüş alınmıştır. Bu anketle öğretmenlerin materyal kullanma görüşleri değerlendirilmiştir. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Görüşme kısımda ise 10 öğretmenle birebir, 20 öğretmen ile form üzerinden görüşme yapılmış ve bu görüşmeler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Antalya ilindeki devlet ve özel okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Toplamda 121 katılımcıyla veri toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Sınıf öğretmenleri hayat bilgisi dersi öğretiminde materyal kullanımına önem vermektedir. Sınıf öğretmenleri hayat bilgisi dersi öğretiminde çeşitli araç gereç ve kaynaklardan yararlanmaktadırlar. Öğretmenler materyalleri en çok dersin giriş kısmında kullanmaktadırlar. Öğretmenlerin büyük bir kısmının materyalleri hazırlamada sınırlı bir etkinlik sergileyerek genellikle hazır materyallere yönelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Life Science course is a fundamental subject aimed at helping primary school students learn about their environment, social rules, and essential life knowledge. Instructional materials used in this course are indispensable to the learning process, as students are in the concrete operational stage. Visual and auditory materials enhance comprehension and retention of knowledge while increasing students' interest in learning. In this context, the effective use of materials in Life Science education is of critical importance in improving the quality of education and fostering students' daily life skills. This study was conducted to determine the level of material usage by classroom teachers in Life Science course instruction. The research examined the material usage levels of teachers working in public and private schools and provided recommendations based on the findings. A qualitative research method was employed in the study. A survey was prepared for 116 classroom teachers, and responses were received from 91 participants. Through this survey, teachers' perspectives on material usage were evaluated. The data were analyzed using the SPSS program. In the interview phase, individual interviews were conducted with 10 teachers, while 20 teachers provided responses through a structured form. These interviews were analyzed using content analysis. The study group consisted of teachers working in public and private schools in Antalya during the 2023-2024 academic year. In total, data were collected from 121 participants. The findings of the study revealed that: Classroom teachers place significant importance on the use of materials in Life Science course instruction. Teachers utilize various tools, equipment, and resources in their teaching. Instructional materials are most frequently used during the introduction phase of lessons. A majority of teachers demonstrate limited involvement in creating their own materials and predominantly rely on ready-made materials.