Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinde eşitlik sembolünün ilişkisel düşünme bağlamında öğretimi
Teaching the equality symbol in the context of relational thinking to 7th grade secondary school students
  1. Tez No: 940078
  2. Yazar: HASAN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, ortaokul 7. sınıf düzeyindeki cebirsel düşünmede süreçlerinde kullanılan eşitlik sembolünün ilişkisel düşünme bağlamında öğrencilerin eşitlik sembolünü hangi anlamlarda kullandıklarının ve eşitlik sembolü hakkında düşüncelerinin tespit edilmesi ve ayrıca, eşitlik sembolünün öğretimini kolaylaştıracak yol ve yöntemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olan öğretim deneyi ile tasarlanan araştırma ortaokul 7. Sınıfta okuyan 24 kişilik öğrenci grubuyla 4 hafta sürecince gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki öğretim deneyi sürecinde uygulanan ön test-son test soruları, öğretim sürecinde öğrencilerin kullandıkları çalışma kâğıtları, danışman gözlemci notları ve araştırmacı günlükleri veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler geriye dönük olarak ve öğretim süreci ise sürekli (anlık) olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında eşitlik sembolünün ilişkisel düşünme bağlamında öğretiminde, öğrencilerin eşitlik işaretini sonuç veren bir sembol yerine ilişkisel anlamda kullanabildikleri, yapılan öğretimin öğrencilerde ilişkisel düşünmenin gelişiminde olumlu rol oynadığı değerlendirilmektedir. Ayrıca tespit edilen hataların giderildiği, öğrencilerin cebirsel düşünme konusunda gelişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the meanings in which students use the equality symbol in the context of relational thinking and their thoughts about the equality symbol in the algebraic thinking processes at the 7th grade level of middle school, and also to determine the ways and methods that will facilitate the teaching of the equality symbol. The research, designed with the teaching experiment, which is one of the qualitative research methods, was carried out with a group of 24 students studying in the 7th grade of middle school for a period of 4 weeks. The pre-test and post-test questions applied during the teaching experiment process in the research, the worksheets used by the students during the teaching process, the advisor observer notes and the researcher diaries were used as data sources. The collected data were analyzed retrospectively and the teaching process was analyzed continuously (instantly). Within the scope of this study, it is evaluated that in the teaching of the equality symbol in the context of relational thinking, students were able to use the equality sign in a relational sense instead of a symbol that gives a result, and the teaching played a positive role in the development of relational thinking in students. In addition, it was determined that the detected errors were eliminated and the students showed development in algebraic thinking.