Preparation opportunities of smart cities against deadly heatwaves
Ölümcül sıcak hava dalgalarına karşı akıllı şehirlerin hazırlanma olanakları
- Tez No: 940077
- Danışmanlar: PROF. DR. NADIM COPTY, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsan kaynaklı iklim krizi nedeniyle, Türkiye'de aşırı sıcak hava dalgası olaylarının önemli ölçüde artması beklenmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin gelecekteki iklimsel konforunu değerlendirmek için Holiday Climate Index (HCI) ile HUMIDEX'i birlikte kullanmaktadır. Bu amaçla, MPI-ESM-MR küresel iklim modeli (GCM) çıktıları, RegCM4.4 bölgesel iklim modeli kullanılarak 50 km ölçeğine indirgenmiştir. Ardından, 2021–2050 ve 2070–2099 dönemleri için yaz ve ilkbahar mevsimlerine ait HCI ve HUMIDEX değerleri, 1971–2000 referans dönemi ile karşılaştırmalı olarak, iki senaryo (RCP4.5 ve RCP8.5) kapsamında hesaplanmıştır. Bulgular, aşırı sıcak hava olaylarında tehlikeli HUMIDEX riskleriyle birlikte endişe verici bir artışa işaret etmektedir. Daha ayrıntılı bir inceleme yapmak amacıyla, çalışma ayrıca İklim Değişikliği Tespiti ve İndisleri Uzman Ekibi (ETCCDI) tarafından geliştirilen sıcaklıkla ilgili aşırı indisleri kullanarak gelecekteki aşırı sıcak hava dalgalarını analiz etmiştir. İki GCM'nin (MPI-ESM-MR ve HadGEM2-ES) çıktıları, RegCM4.4 ile 50 km ölçeğine indirgenmiş ve indisler 2071–2100 dönemi için, 1971–2000 referans dönemi ile karşılaştırmalı olarak, RCP4.5 ve RCP8.5 senaryoları kapsamında hesaplanmıştır. Sonuçlar, gelecekteki sıcak hava dalgalarının o kadar şiddetli ve uzun süreli olacağını göstermektedir ki, akıllı önlemler alınmazsa önemli can kayıplarına yol açabilir. Bu çalışma, en umut verici çözümü, kütüphaneler, alışveriş merkezleri ve spor salonları gibi soğutma merkezi olarak işlev görebilecek klimalı tesislerde bulmaktadır. Bu binaların çatılarında güneş panellerinin kurulumu önerilerek, elektrik kesintileri durumunda bir güvence sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the anthropogenic climate crisis, extreme heatwave events in Türkiye are expected to increase significantly. This study employs the Holiday Climate Index (HCI) in conjunction with HUMIDEX to assess Türkiye's future climatic comfort. For this purpose, the outputs of the MPI-ESM-MR global climate model (GCM) were downscaled to 50 km using the RegCM4.4 regional climate model. Subsequently, HCI and HUMIDEX values for the summer and spring seasons were computed for two future periods, 2021–2050 and 2070–2099, with respect to the reference period of 1971–2000 under two scenarios, RCP4.5 and RCP8.5. The findings revealed alarming increases in extreme heat events accompanied by dangerous HUMIDEX risks. To investigate further, this study further analyzed future extreme heatwaves using temperature-related extreme indices developed by the Expert Team on Climate Change Detection and Indices (ETCCDI). Outputs from two GCMs, MPI-ESM-MR and HadGEM2-ES, were downscaled to 50 km with RegCM4.4, and the indices were computed for 2071–2100 relative to 1971–2000 under RCP4.5 and RCP8.5. The results indicate that future heatwaves will be so severe and prolonged that they could lead to significant fatalities without smart precautions. This study finds the most promising solution in air-conditioned facilities, such as libraries, shopping malls, gyms which can function as cooling centers and accommodate solar panel installations on their rooftops to provide a safeguard in the event of a power outage.