Sivas ekolojik koşullarında bazı soya genotiplerinin verim ve kalite potansiyellerinin değerlendirilmesi
Determination of yield and quality potential of some soya genotypes under sivas ecological conditions
- Tez No: 940079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YETER ÇİLESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada Sivas ekolojik koşullarında bazı soya genotiplerinin verim ve kalite potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yürütülen deneme Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırma ve uygulama arazisinde 2023 yılında kurulmuştur. Araştırmada 11 genotip ve 3 çeşit (PNR-8, Yemsoy ve Yeşilsoy) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada soya örnekleri bazı verim (ilk çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, yan dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, boğum sayısı, bakla boyu, bakla eni, bakla ağırlığı, tane verimi, 100 tane ağırlığı) ve kalite parametreleri (nem, kül, antioksidan) bakımından değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda tohumların muhafaza edilebilmesi için düşük oranda nem içermesi tercih edilen bir durum olduğu için VD1-5, en düşük oranda neme sahip çeşit olarak diğerlerinden ayrılmıştır. VD1-3 ve VD1-10 genotipleri nispeten daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olması ve VD1-5 çeşidi nem oranı düşük olması nedeniyle tercih edilme noktasında öncelikli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the yield and quality potential of some soybean genotypes under Sivas ecological conditions. The experiment carried out for this purpose was established in Sivas Science and Technology University research and application land in 2023. In the study, 11 genotypes and 3 varieties (PNR-8, Yemsoy and Yesilsoy) were used as materials. Soybean samples were evaluated in terms of some yield (number of days to first flowering, number of days to maturity, plant height, number of side branches, first pod height, number of pods per plant, number of grains per pod, number of nodes, pod length, pod width, pod weight, grain yield, 100 grain weight) and quality parameters (moisture, ash, antioxidant). As a result of the research, VD1-5 was separated from the others as the variety with the lowest moisture content since it is preferred to have low moisture content for seed preservation. VD1-3 and VD1-10 genotypes had relatively higher antioxidant activity and VD1-5 variety had low moisture content.