Rheum ribes L. ekstraktının allium cepa L. kök ucu meristem hücreleri üzerinde H2O2'nun toksik etkilerine karşı koruyucu rolünün belirlenmesi
Determination of the protective role of rheum ribes L. extract against the toxic effects of H2O2 on alli̇um cepa L. root ti̇p meristem cells
  1. Tez No: 940080
  2. Yazar: SEREN BENGUŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gelişen dünyada insanlar, ilaçlar, kimyasallar ve çevresel faktörler gibi pek çok toksik maddeye maruz kalmaktadır. Maruz kalma miktarı ve süresi, canlılarda genetik ve hücresel düzeyde çeşitli hasarlara yol açmaktadır. Bu hasarlar, sağlık sorunlarına hatta ölümcül sonuçlara neden olarak tüm canlıları etkilemektedir. Bu çalışma, Allium test sistemi kullanılarak H₂O₂'nin toksik etkilerine karşı Rheum ribes ekstraktının koruyucu etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Kontrol ve uygulama gruplarına 24 saat boyunca çimlendirme işlemi yapılmış, kontrol grubuna herhangi bir kimyasal madde uygulanmazken, uygulama gruplarına artan dozlarda H2O2 ve H2O2+ R. ribes ekstraktı verilmiştir. Uygulama sonrası artan dozlarda kök büyüme testinde kök uzunluklarının azaldığı tespit edilmiştir. Evans Blue boyası kullanılan canlılık testi sonuçlarına göre artan dozlarda köklerde boya yoğunluğu artış göstermiştir. DNA hasarı, komet testi ile değerlendirilmiş ve kuyruk uzunluğu ile kuyruk DNA yüzdesinin maruz kalma sürelerine bağlı olarak arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, H2O2+R. ribes ekstraktı uygulanan gruplarda doz ve süreye bağlı olarak kromozom bozulmalarına ve mitotik indekste azalmaya yol açtığı bulunmuştur. Bu çalışma, R. ribes ekstraktının H2O2 toksisitesine karşı koruyucu etki gösterdiğini doğrulamış olup, gelecekteki araştırmalara temel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
In the developing world, people are exposed to many toxic substances such as drugs, chemicals and environmental factors. The amount and duration of exposure cause various damages in living beings at genetic and cellular levels. These damages affect all living beings by causing health problems and even fatal results. This study aimed to evaluate the protective effect of Rheum ribes extract against the toxic effects of H₂O₂ using the Allium test system. Germination process was performed for 24 hours in control and treatment groups, no chemical substance was applied to the control group, while increasing doses of H2O2 and H2O2+ R. ribes extract were given to the treatment groups. After the application, it was determined that root lengths decreased in the root growth test with increasing doses. According to the results of the vitality test using Evans Blue dye, the dye density in the roots increased with increasing doses. DNA damage was evaluated with comet test and it was observed that tail length and tail DNA percentage increased depending on the exposure times. In addition, it was found that H2O2+R.ribes extract caused chromosome aberrations and a increase in mitotic index depending on the dose and duration in the applied groups. This study confirmed that R. ribes extract has a protective effect against H2O2 toxicity and can form the basis for future research.