Güvenlik iklimi ile insana yakışır iş ilişkisi: Bir belediye örneği
Work relations ship with safety climate: An example of municipality
- Tez No: 940105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZGÜR ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Belediyelerde çalışanların iş güvenliği ve görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunların minimize edilmesi, güvenlik iklimi kavramının sunduğu değerlerin geliştirilmesi ve en yüksek seviyede içselleştirilmesi gerekliliği, bu araştırmanın temel odak noktalarındandır. Bu bağlamda, araştırmanın amacı, belediye çalışanlarının güvenlik iklimine ilişkin algılarını analiz etmek ve bu algıların, insana yakışır iş koşullarıyla ilişkisini incelemektir. Ayrıca, bu ilişkilerin belirli bir çerçeve içerisinde nasıl şekillendiğini anlamak ve çalışanların iş güvenliği ile insana yakışır iş arasındaki etkileşimi ortaya koymak hedeflenmektedir. Yapılan araştırmanın birinci bölümünde genel kabul görmüş konu ile ilişkili kavramlara, ikinci bölümünde güvenlik iklimi ve insana yakışır iş ilişkisine, üçüncü bölümde yerel yönetim birimi olan bir belediyede çalışanlarının İSG kültürü, güvenlik iklimi, çalışana uygun iş yani insana yakışır iş ile ilgili birtakım yapılan analizlerin sonuçlarına göre değerlendirme yapılmıştır. Araştırma bir belediye biriminde işçi, memur vs. hukuki statü ayrımı yapılmadan 520 kişiden oluşan belediye çalışanları üzerinde yürütülmüş olup 500 kişiden alınan anket değerlendirilmiştir. 20 kişiden alınan anket ise gerekli uygunluk sağlamadığı için değerlendirmeye alınmamış ve veriler saklanmaktadır. Araştırma yönetim kadrosu ve çalışanlardan ön bilgilendirme yapılarak gerekli izinler alındıktan sonra, güvenlik iklimi ve insana yakışır iş ölçeği anket formu belediye personellerine tek tek dağıtılarak ilgili anketin doldurulması sağlanmıştır. Güvenlik iklimi ve insana yakışır iş ölçeği anketinin alt ölçeklerinin her biri birbirleriyle bir bütün oluşturacak şekilde bağlantılı ve birbirleriyle kavramsal çerçevede pozitif yönlü ve anlamlı biçimde uygulama alanı bulmuştur. İş güvenliği iklimi ve insana yakışır iş kavramının çalışanlara ait değerlerin ortaya koyduğu faktörler; yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, işyerindeki görevi, ramak kala olayların yaşanılıp yaşanmadığı, işyerindeki çalışma süresi, yapılan iş gereği bağlı bulunulan birim, çalışılan birim, iş kazası öyküsü gibi değerlerle aralarındaki analizler sonucunda ilişkili bulunmuştur. Belediye çalışanlarının iş güvenliği kültürünü benimsemesi ve işyerinde pozitif bir güvenlik ikliminin oluşturulması, iş kazası risklerinin azalmasında önemli rol oynamaktadır. Çalışanların güvenli çalışma yöntemlerini uygulamaları, doğrudan işyeri kaynaklı riskleri azaltmakta, kazaların daha çok çevresel faktörlerden kaynaklandığı görülmektedir. Güvenlik ikliminin sadece bir politika değil, aynı zamanda bir kültür haline getirilmesi, çalışanların işyerine olan güvenini artırmakta ve güvenli davranışları teşvik etmektedir. Bu noktada, yöneticilerin güvenlik konusuna duyarlılığı ve çalışanlara örnek olmaları kritik öneme sahiptir. İş güvenliği faaliyetlerinin etkinliğini artırmak için; yöneticilerin ve çalışanların sürece aktif katılımı, düzenli iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi, meydana gelen iş kazalarının kök neden analizlerinin yapılması ve sonuçların çalışanlarla paylaşılması gerekmektedir. Bu araştırma kapsamında yapılan analizler, güvenlik iklimi ile insana yakışır iş arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, işyerinde olumlu bir güvenlik ikliminin, çalışanların daha insani ve uygun çalışma koşullarına sahip olmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmada, çalışanların demografik özellikleri ile güvenlik iklimine dair algıları arasındaki ilişkiler de değerlendirilmiştir. Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, görev süresi, unvan ve çalışılan birim gibi değişkenlerle güvenlik iklimi algısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte, iş kazası yaşama ve ramak kala olaylarla karşılaşma durumlarının da güvenlik iklimi algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, güvenlik iklimi algısının daha çok bireysel deneyimden ziyade kurumsal yaklaşımlarla şekillendiğini düşündürmektedir. Yapılan çalışma çerçevesinde elde edilen sonuçlar, güvenlik ikliminin sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasında büyük bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular ışığında, belediye içinde olumlu bir güvenlik iklimi yaratılmasının, çalışanların insana yakışır iş koşullarını iyileştireceği, iş kazalarını azaltacağı ve verimliliği artıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Problems of municipal employees regarding job security and the work they do to the point that it may be possible to reduce it by improving the perception of security climate, the municipal employees who are within the scope of the research, said, it is aimed to determine whether there is a relationship between the security climate perceptions and practices and the decent work of employees and the framework of this relationship. In the first part of the research, the generally accepted concepts related to the subject were evaluated, in the second part, the safety climate and decent work relationship, and in the third part, the results of some analyses regarding the OSH culture, safety climate, suitable work for the employee, in other words, decent work, of the employees in a municipality, which is a local government unit, were evaluated. The research was conducted on 520 municipal employees in a municipality unit, without making any distinction between legal status such as worker, civil servant, etc., and the surveys taken from 500 people were evaluated. The surveys taken from 20 people were not evaluated because they did not meet the necessary compliance and the data are stored. After the preliminary information was provided to the research management staff and employees and the necessary permissions were obtained, the safety climate and decent work scale survey form was distributed to the municipality personnel one by one and the relevant survey was filled out. Each of the subscales of the safety climate and decent work scale survey is connected to each other in a way that it forms a whole and has found a positive and meaningful application area within the conceptual framework. The factors revealed by the values of the employees regarding the concept of job safety climate and decent work; age, gender, educational status, duty at the workplace, whether near-miss incidents have occurred or not, working hours at the workplace, the unit to which the job is performed, the unit worked, work accident history were found to be related as a result of the analyses between them. Adopting a safety culture and establishing a positive safety climate among municipal employees plays a significant role in reducing the risk of workplace accidents. When employees apply safe working methods, it directly reduces workplace-related risks, and it is observed that accidents are more often caused by environmental factors. Transforming the safety climate from merely a policy to a culture enhances employees' trust in the workplace and encourages safe behaviors. In this regard, the sensitivity of managers to safety issues and their role as role models for employees is of critical importance. To increase the effectiveness of occupational safety activities, active participation of both managers and employees in the process, regular safety training, conducting root cause analyses of workplace accidents, and sharing the results with employees are essential. The analyses conducted within the scope of this study reveal a positive and significant relationship between safety climate and decent work. This finding indicates that a positive safety climate in the workplace is associated with employees having more humane and appropriate working conditions. Additionally, the study examined the relationships between employees' demographic characteristics and their perceptions of the safety climate. There was no statistically significant difference found between age, gender, marital status, education level, tenure, job title, and work unit with regard to safety climate perception. Moreover, it was observed that the occurrence of work accidents and near-miss incidents had no significant effect on safety climate perceptions. These results suggest that safety climate perceptions are shaped more by organizational approaches rather than individual experiences. As a result of the results obtained within the framework of the study, it shows that the safety climate is very important in creating a healthy and safe working environment. In line with these results, it can be said that the establishment of a positive safety climate in the municipality will positively affect the humane work relationship of the employees and can reduce work accidents and increase productivity.