Duygusal zekânın psikolojik dayanıklılığa etkisinde öz-şefkatin aracılık rolü: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The mediating role of self-compassion in the effect of emotional intelligence on resilience: A study on healthcare employees
- Tez No: 940106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ŞANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının duygusal zekâlarının psikolojik dayanıklılıklarına etkisinde öz şefkatin aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Yozgat Şehir Hastanesi'nde görev yapan 428 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri psikolojik dayanıklılık ölçeği, duygusal zekâ ölçeği ve öz şefkat ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, veri toplama araçlarının geçerliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve güvenirlikleri için Cronbach Alpha değerleri hesaplanarak ayırt edicilik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda duygusal zekânın öz şefkati ve psikolojik dayanıklılığı pozitif yönde, öz şefkatin psikolojik dayanıklılığı pozitif yönde anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Duygusal zekânın psikolojik dayanıklılığa etkisinde öz şefkatin istatistiksel olarak anlamlı şekilde aracılık ettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak sağlık çalışanlarında duygusal zekâ ile öz şefkat bu çalışanların psikolojik dayanıklılıklarını güçlendirebilir, sağlık çalışanları kendi duygularının farkında olarak kendilerine karşı daha anlayışlı olabilirler. Bu sayede sağlık çalışanlarının karşılaşılan olumsuz ve zorlayıcı durumlarda daha sabırlı ve dayanıklı olması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mediating role of self-compassion in the effect of healthcare professionals' emotional intelligence on their psychological resilience. The research was conducted on 428 healthcare professionals working at Yozgat City Hospital. Research data were collected using the psychological resilience scale, emotional intelligence scale, and self-compassion scale. In the analysis of the data, the validity of the data collection tools was assessed through explanatory and confirmatory factor analysis, and their reliability was evaluated by calculating Cronbach Alpha values, along with a discrimination analysis. As a result of the research, it was determined that emotional intelligence positively affects both self-compassion and psychological resilience, while self-compassion has a significant positive effect on psychological resilience. Additionally, self-compassion was found to play a statistically significant mediating role in the relationship between emotional intelligence and psychological resilience. In conclusion, emotional intelligence and self-compassion can enhance the psychological resilience of healthcare professionals. By being aware of their own emotions, healthcare professionals may develop a more understanding attitude toward themselves. Consequently, they can exhibit greater patience and resilience when faced with negative and challenging situations.