An electric distribution network reconfiguration strategy for smart grid
Akıllı şebekeler için elektrik dağıtım şebekesi yeniden yapılandırma stratejisi
  1. Tez No: 940157
  2. Yazar: ABDUESALAM AHMED A EALEWAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Akıllı şebeke, altyapının iletişim teknolojisi, elektronik ve depolama teknolojilerinin gelişimini ve kullanımını yönetme biçimiyle ilgilidir. Dağıtım otomasyonu akıllı bir şebekeye doğru atılan ilk adımdır. Teslimat otomasyonu, uzaktan dağıtım öğelerini zaman ölçeğine göre organize eden ve çalıştıran bir elektrikli kontrol cihazıdır. Cihaz dağıtım ağları genellikle örgü ağlar olarak yapılandırılır. Kurulumları, bir besleyiciden diğerine manuel veya otomatik geçiş işlemlerine göre değişebilir. Amaç, ağ radyalliğini korumak amacıyla anahtar durumunu (normalde kapalı) ve ünite bağlantısını (genellikle açık) değiştirerek dağıtım sistemi topolojisini değiştirmektir. Bu, güç kaybını azaltır, ağların korumasını artırır, güç verimliliğini artırır ve ağ bileşenlerinin aşırı yüklenmesini azaltır. Bu çalışmaların amacı yapay sinir ağlarına dayalı verimli bir elektrik tedarik sistemi modeli oluşturmaktır. Cihaz güç kaybı, voltaj düğüm sapması, akım sınırlaması ve yük dengesi her cihaz için optimizasyon parametreleridir. Burada, yapay sinir ağının daha önce ele alınan farklı yük koşulları için en iyi sonucu kullanarak iki paradigma tarafından eğitildiği yeni bir yaklaşım var. Karmaşık yük koşulları için mümkün olan en iyi konfigürasyonu doğrular. Önerilen elektronik dağıtım ağı yeniden yapılandırma paradigmalarına ilişkin deneysel sonuçlar, çoklu hedef optimizasyonları açısından eş zamanlı olarak mükemmel verimlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The smart grid relates to the way the infrastructure manages the development and use of communication technology, electronics and storage technologies. Distribution automation is the first step towards an intelligent grid. Automation of delivery is an electrical control device, organizing and operating remote distribution items on a time-scale basis. Device delivery networks are typically configured as mesh networks. Their setup can vary with manual or automatic switching operations from one feeder to another. The objective is to change the distribution system topology by changing the switch status (normally closed) and the unit link (generally open) with the purpose of preserving network radiality. This reduces power loss, enhances protection of networks, increases power efficiency and reduces overload of network components. The goal of these works is to build a model of an efficient electricity supply system based on artificial neural networks. Device power loss, voltage node deviation, current limitation and load balance are the optimisation parameters for each device. There is a new approach here, with the artificial neural network trained by two paradigms for different load conditions that were previously addressed, using the best outcome. It confirms the best possible configuration for complex load conditions. The experimental results for proposed electronic distribution network reconfiguration paradigms show excellent efficiency simultaneously in terms of multiple goal optimizations .