Ovaryan hiperstimülasyon sendromu modelinde mezenkimal kök hücre etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mesenchymal stem cells in ovarian hyperstimulation syndrome model
  1. Tez No: 940156
  2. Yazar: IŞIL TUĞÇE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN, DOÇ. DR. ZEYNEP BURÇİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma yardımcı üreme tekniklerinde daha fazla oosit toplamak amacıyla yapılan kontrollü ovaryum stimülasyonu tekniğinin iyatrojenik ve hayatı tehdit eden bir komplikasyonu olan ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) modelinde, mezenkimal kök hücre (MKH) uygulamasının hem tedavi edici hem de önleyici etkisini histomorfolojik ve histopatolojik tekniklerle incelemeyi hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: 50 adet 21 günlük immatür dişi Wistar Albino sıçan, her grupta 10 adet olacak şekilde rastgele 5 gruba (Kontrol, OHSS, MKH, MKH+OHSS ve OHSS+MKH) ayrıldı. Ovaryum dokusunun histomorfolojik olarak incelenmesi için Hematoksilen-Eozin, Masson&Trikrom; protein ekspresyonunun değerlendirilmesi için immünohistokimyasal boyama yapıldı. Kuyruk veninden sistemik olarak enjekte edilen kök hücrelerin hedef dokuya yerleşimini doğrulamak için floresan işaretli MKH'ler uygulandı. Gruplar arasında vücut ağırlıkları, ovaryum morfolojisi, folikül sayıları, ovaryumda VEGF, PEDF, IL-6 immünreaktiviteleri primer, preantral ve antral foliküllerdeki AMH ifadesi karşılaştırıldı. Bulgular: OHSS modeli öncesi ve sonrasında MKH verilen iki grupta da hedef dokuda MKH'in varlığını gösteren bulgular elde edildi. OHSS grubunun ovaryum kesitlerinde foliküllerin kistik genişlemesi, artmış korpus luteum ve atretik folikül sayıları gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aims to investigate the therapeutic and preventive effects of mesenchymal stem cell (MSC) application in the histomorphological and histopathological aspects of ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS), an iatrogenic and life-threatening complication of controlled ovarian stimulation techniques used to collect more oocytes in assisted reproductive technologies. Materials and Methods: Fifty 21-day-old immature female Wistar Albino rats were randomly divided into five groups (Control, OHSS, MSC, MSC+OHSS, and OHSS+MSC), with 10 rats in each group. Hematoxylin-Eosin, Masson's Trichrome staining were performed for histomorphological evaluation of ovarian tissue, and immunohistochemical staining was conducted to assess protein expression. Fluorescently labeled MSCs were administered to confirm the targeting and localization of MSCs injected systemically from the tail vein to the target tissue. Body weights, ovarian morphology, follicle numbers, VEGF, PEDF, IL-6 immunoreactivities, and AMH expression in the primary, preantral, and antral follicles were compared among the groups. Results: Evidence of MSC presence in the target tissue was observed in both MSC-treated groups before and after the OHSS model. Ovarian sections from the OHSS group exhibited cystic follicle enlargement, increased corpus luteum and atretic follicle numbers.