Kaos tabanlı rastgele sayı üreteci ile ses verilerinin şifrelenmesi
Encrypting audio data with chaos-based random number generator
  1. Tez No: 940161
  2. Yazar: ÇAĞRI CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dijital ses verilerinin güvenli bir şekilde iletilmesi, özellikle iletişim, savunma ve multimedya alanlarında büyük önem taşımaktadır. Geleneksel şifreleme yöntemleri, ses verilerinin sürekli ve yüksek hacimli doğası nedeniyle her zaman yeterli güvenlik ve verimlilik sağlayamaya bilmektedir. Bu kapsamda, kaotik sistemlerin doğasından kaynaklanan doğrusal olmayan, başlangıç koşullarına duyarlılık ve öngörülemezlik gibi özellikleri, veri şifreleme uygulamaları için önem arz etmektedir. Bu çalışmada memristör tabanlı bir kaotik sistem kullanılarak sözde rasgele sayı üreteci tasarlanmakta ve üretilen rasgele sayılar ile ses şifreleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Şifreleme işlemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte ilk aşama da rasgele sayılar kullanılarak karıştırma işlemi yapılmaktadır. İkinci aşama XOR işlemi kullanılarak ses verilerinin değiştirilerek şifrelenmesi sağlanmaktadır. Geliştirilen yöntemle, hem veri gizliliği sağlanmış hem de şifreleme işleminin güvenliği artırılmıştır. Şifreleme sisteminin güvenliği anahtar uzayı, anahtar duyarlılığı, histogram, korelasyon ve görsel analizler (dalga formu, spektrum, spektrogram) ile doğrulanmıştır. Ayrıca, örnek değişim oranı ve sinyal-gürültü oranı gibi performans metrikleri, yöntemin güvenlik ve kalite açısından yeterliliğini desteklemektedir. Elde edilen sonuçlar, memristör kaos tabanlı yaklaşımların ses verilerinin güvenliğini sağlamada etkili ve uygulanabilir bir alternatif sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the secure transmission of digital audio data is of great importance, especially in the fields of communication, defense, and multimedia. Traditional encryption methods may not always provide sufficient security and efficiency due to the continuous and high volume nature of audio data. In this context, the nonlinear characteristics, sensitivity to initial conditions, and unpredictability arising from the nature of chaotic systems are of significant importance for data encryption applications. In this study, a pseudo-random number generator is designed using a memristor-based chaotic system, and audio encryption is performed with the generated random numbers. The encryption process is implemented in two stages. In the first stage, a mixing process is performed using random numbers. In the second stage, the data is encrypted by modifying it using the XOR operation. With the developed method, both data confidentiality is ensured and the security of the encryption process is enhanced. The security of the encryption system has been verified through key space, key sensitivity, histogram, correlation, and visual analyses (waveform, spectrum, spectrogram). In addition, performance metrics such as the number of sample changes and signal-to-noise ratio support the adequacy of the method in terms of security and quality. The obtained results show that memristor-based chaos approaches offer an effective and applicable alternative for ensuring the security of audio data.