Yetiştirme teorisi bağlamında televizyon programlarının suç mağduriyet korkusuna etkisi: 'Gaziantep örneği'
The effect of television programs on fear of crime victimization in the context of cultivation theory: 'The Gaziantep example'
  1. Tez No: 940176
  2. Yazar: ÇİĞDEM CİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Korku, bireylerin tehlike unsuru taşıyan durumlarda hissettiği bir duyguyken suç mağduru olma korkusu, suç oranlarındaki artışla beraber bireylerin suç veya suçla bağdaştırdıkları sembollere yönelik hissettikleri duygu olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin hissettiğin suç mağduriyet korkusu, modern toplumlarda özellikle kitlesel medyanın yaygın olarak kullanılması ile birlikte suç ve şiddet içerikli görsellerin aktif olarak sunulmasıyla daha fazla artmaktadır. Bireylerin hissettikleri korkunun bireysel olmaktan çıkıp toplumsal bir alana yayılmasına toplumda güvensizlik ortamı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum, hissedilen korkuyu arttırdığı gibi toplumda bireyler arasındaki etkileşimin azalmasına, bireylerin birbirlerine yabancılaşmasına ve toplumsal refahın bozulmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla araştırılması ve çalışılması önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, yetiştirme teorisi çerçevesinde, televizyonda yayınlanan kriminal reality/suç programlarının suç mağduriyet korkusuna etkisini konu edinmektedir. Çalışma, Türkiye'de televizyonda yayınlanan kriminal reality/suç programlarının, suç mağduriyet korkusuna etkisini, bireylerin toplumsal gerçeklik ve riske ilişkin algı biçimlerini, George Gerbner'in Kültürel Göstergeler ve Yetiştirme (Kültüvasyon) teorisi ile incelenmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Gaziantep'te, yürütülen bu saha araştırmasında, amaçlı örneklem tekniği ile“Müge Anlı ile Tatlı Sert”ve“Esra Erol'da”programlarını izleyen 18-30 yaş arası ile 50 yaş ve üstü 20 kadınla yarı yapılandırılmış soru araçları kullanılarak nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine yüz yüz görüşme yapılmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucunda televizyon programlarının, suç mağduriyet korkusunu etkilediği ve bireylerde yetiştirme etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu çerçevede katılımcıların, programlara maruziyet düzeyi arttıkça, korku düzeylerinde artış olduğuna ve kendilerini acımasız ve tehlikeli bir dünyada görme eğilimi gösterdiklerine; 50 yaş ve üzeri gruptaki katılımcıların kendilerinden çok, gençler ve çocuklar için korku duyduklarına dair bulgulara ulaşılmıştır. Bu çerçevede, elde edilen bulguların literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fear is an emotion that individuals feel in situations that carry elements of danger, while the fear of being a crime victim is defined as the emotion that individuals feel towards crime or symbols that they associate with crime, along with the increase in crime rates. The fear of being a crime victim that individuals feel increases in modern societies, especially with the widespread use of mass media and the active presentation of images containing crime and violence. The fear that individuals feel ceases to be individual and spreads to a social area, creating an environment of insecurity in society. This situation increases the fear felt, as well as causing a decrease in interaction between individuals in society, alienation of individuals from each other and deterioration of social welfare. Therefore, it is important to research and study it. In this context, this study examines the effect of criminal reality/crime programs broadcast on television on the fear of being a crime victim within the framework of cultivation theory. The study aims to examine the effect of criminal reality/crime programs broadcast on television in Turkey on the fear of being a crime victim, individuals' perceptions of social reality and risk, using George Gerbner's Cultural Indicators and Cultivation theory. In line with this purpose, in this field study conducted in Gaziantep, in-depth face-to-face interviews were conducted using semi-structured question tools with 20 women aged 18-30 and 50 and above who watched the programs“Müge Anlı ile Tatlı Sert”and“Esra Erol'da”using the purposeful sampling technique and qualitative research methods. As a result of the analysis of the collected data, it was observed that television programs affected the fear of crime victimization and had a nurturing effect on individuals. In this context, it was found that as the participants' level of exposure to the programs increased, their fear levels increased and they tended to see themselves in a cruel and dangerous world; and that participants in the 50 and above age group feared young people and children more than themselves. In this context, it is thought that the findings obtained will contribute to the literature.