Edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin davalarda ispat
Proff in the liquidation of the regime of participation in acquired property
- Tez No: 940181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hukukumuzda eşler arasında evlilik birliğinin kurulması ile birlikte diğer birtakım haklar ve sorumluluklar meydana gelmektedir. Bu durumlardan birisi de mal rejimidir. Eşler arasında evlilik birliğinden sonra mal rejimleri uygulama alanı bulmaktadır. Mal rejimi en genel anlamda; eşlerin evlilik öncesi sahip oldukları mallar ile, evlilik birlikteliği devamı sürecinde edindikleri mallar ve bu mallar üzerindeki hakları ve yükümlüklerini, evlilik sona erdiğinde bu mallar üzerindeki paylaşıma yönelik kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. 743 sayılı Mülga TKM' de mal ayrılığı rejimi kanunen yasal mal rejimi olarak belirlenmişken 2002 yılında kabul edilen yeni Türk Medeni Kanunun' da edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak öngörülmüştür. Evliliklerin 2002 öncesine dayanması durumunda farklı durumlar ayrık olmak üzere çoğu zaman iki farklı mal rejimi ve buna bağlı olarak tasfiye hükümleri uygulanacaktır. Ayrıca 1926'dan 2002 yılına kadar uygulanan yasal mal rejiminin değişmesi de uygulama da birtakım karışıklıkları meydana getirmiştir. Bu çalışmamızda TMK'de kabul edilen ve toplumumuzda en çok uygulaması olan edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine ilişkin davalarda ispat kavramı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In our legal system, with the establishment of the union of marriage between spouses, certain other rights and responsibilities arise. One of these situations is the property regime. Property regimes are applied between the spouses after the marriage union. In the most general sense, the property regime can be defined as a set of rules regarding the properties that the spouses owned before the marriage, the properties they acquired during the continuation of the marriage, their rights and obligations on these properties, and the sharing of these properties in case of termination of the marriage. While the Abrogated CC (Civil Code of Turkey) No. 743 stipulated the separation of property regime as the legal property regime, the TCC (Turkish Civil Code) No. 4721, which was adopted in 2002, stipulates the regime of participation in acquired property as the legal property regime. In the case of marriages dating back to before 2002, two different property regimes and accordingly liquidation provisions will be applied most of the time, except for discrete situations. In addition, the change in the legal property regime applied from 1926 to 2002 has caused some confusion in practice. In this study, we will focus on the liquidation of our legal property regime, the regime of participation in acquired property, which is accepted in the TCC (Turkish Civil Code) No. 4721, also which is the most widely applied in our society, and on the concept of procedural law regarding the liquidation.