Contemporary building technics using conventional materials, of clay and mud
Kil ve çamurdan geleneksel malzemeler kullanılan çağdaş yapı teknikleri
  1. Tez No: 940189
  2. Yazar: WIAM M A ALJREIBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada kil kullanımının çağdaş mimaride ne ölçüde mümkün olduğu ele alınmıştır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için çalışma, çağdaş mimaride kil kullanım biçimleri, çağdaş mimaride kil kullanımının faydaları ve çağdaş mimaride kil kullanımının dezavantajları olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Araştırmanın metodolojisi literatürün konuyla ilgili bölümlerde toplanmasına dayanıyordu. Daha sonra çağdaş mimaride kilin kullanımına yönelik en önemli faktörlerin belirlenmesi amacıyla iki tur benimsenerek Delphi yöntemi uygulandı. Daha sonra üç uzmanla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve nihai sonuçlara ulaşmak için literatürdeki sonuçlar, Delphi yönteminin sonuçları ve görüşmelere ilişkin sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışma, kilin çağdaş mimaride farklı biçimlerde verimli bir şekilde kullanılabileceğini doğruladı: kilin 3 boyutlu baskı tekniğiyle bütünleştirilmesi, sıkıştırılmış toprak yapılar, sıkıştırılmış bloklar, pişmiş toprak paneller ve sıva çözümleri. Ayrıca çalışma, kil kullanımının çağdaş mimaride en fazla faydasını ortaya çıkardı. Bunlar: binanın dayanıklılığı, enerji tasarrufu, co2 emisyonunu azaltma, enerji tasarrufu, bina içi ısıyı kontrol etme, ekonomiklik, estetik yanı sıra sürdürülebilirlik sağlamadır. Çağdaş mimaride kil kullanımının dezavantajları ise; depreme dayanıklılığın zayıf olması, ısı yalıtımının olmaması, yüksek yüklemelere karşı taşıma kapasitesi, yönetmelik ve standartların olmayışı, çamur mimarisine ilişkin bilgi eksikliği, toprak inşaatında vasıflı işgücünün bulunmaması. Çalışma, kilin özelliklerini geliştirmeye yardımcı olan diğer malzemelerle kilin entegre edilmesini araştırarak çağdaş mimaride kil kullanımını yenilikçi hale getirmek için daha fazla araştırma yapılmasını önerdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent of the possibility of using clay in contemporary architecture was addressed. To achieve the objectives of the research, the study was divided into three sections, which are the forms of using clay in contemporary architecture, the benefits of using clay in contemporary architecture, and the disadvantages of using clay in contemporary architecture. The research methodology was based on collecting the literature in sections related to the topic. Then the Delphi method was applied by adopting two rounds to determine the most important factors for the use of clay in contemporary architecture. After that, in-depth interviews were conducted with three experts and the results of the literature, the results of the Delphi method, and the results related to the interviews were compared to reach the final results. The study affirmed that clay can employed in contemporary architecture efficiently in different forms : integrating clay with 3d printing technique, rammed earth structures ,compressed blocks , terracotta panels and plasters solutions .Also, the study revealed that the most benefits of clay utilization in contemporary architecture are : durability of the building ,saves energy ,reduce co2 emission, save energy ,control heat indoor the building ,economic , achieves sustainability in addition to Aesthetic aspect .While the disadvantages of clay utilization in contemporary architecture are : poor earthquake resistance , lack of bearing capacity to high loading ,lack of regulations and standards , lack of knowledge of mud architecture , lack of skilled labor in earth construction . The study recommended to conduct more researches to innovate clay utilization in contemporary architecture by investigate integrating clay with other materials help to enhance clay properties.