Ahlat (Bitlis) ilçesi meyve ve sebze yetiştiricilik potansiyelinin belirlenmesi
Determination of fruit and vegetable growing potential of Ahlat (Bitlis) district
- Tez No: 940218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bitlis iline bağlı Ahlat ilçesinde Doğu Anadolu bölgesinin karasal iklim Ģartları etkilidir. Ancak karasal etkiler, Van gölü‟nün varlığı nedeniyle çevreye göre daha azdır. Ahlat ilçesinde, volkanik materyalle örtülmüĢ olan arazi akarsu vadileriyle parçalanmıĢ ve bazı kesimlerde eğimli bir topografya meydana gelmiĢtir. AraĢtırmamıza konu olan Ahlat ilçesi, tarımsal ürünlerin yetiĢtirilmesi için elveriĢli bir topografyaya sahiptir. Ahlat ilçesinin ekonomisi, ekip-biçmeye dayalı tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanmaktadır. AraĢtırma, Bitlis Ġli Ahlat Ġlçesi kırsalında gerçekleĢtirilmiĢtir. Meyve ve sebze üreticilerinin mevcut durumlarını analiz etmek, sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmak tez çalıĢmasının ana amacını oluĢturmaktadır. ÇalıĢma alanına ait üreticilerin; yaĢ ortalaması, meslekleri, eğitim durumları, verimleri ile ürünlerini değerlendirme ve muhafaza Ģekilleri, üretim alanlarının büyüklüğü ve örgütlenme durumları gibi sosyodemografik özellikler belirlenmiĢtir. Anket, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı ve oransal örnek hacmi formülüyle belirlenen 38 meyve üreticisi ile 183 sebze üreticisi olmak üzere toplam 221 katılımcıyla yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Yapılan ankette üreticilere 67 adet soru sorulmuĢtur. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket program kullanılarak değerlendirilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThe continental climate conditions of the Eastern Anatolian region are effective in Ahlat district of Bitlis province. However, the continental effects are less than the surroundings due to the presence of Lake Van. In Ahlat district, the land covered with volcanic material is fragmented by river valleys and a sloping topography has formed in some parts. Ahlat district, which is the subject of our research, has a suitable topography for the cultivation of agricultural products. The economy of Ahlat district is based on agricultural and animal husbandry activities based on planting and harvesting. The research was carried out in the rural area of Ahlat district of Bitlis province. The main purpose of the thesis is to analyze the current situation of fruit and vegetable producers, to determine their problems and to offer solution suggestions for these problems. The sociodemographic characteristics of the producers in the study area such as their average age, profession, education status, yields and the way they evaluate and preserve their products, the size of their production areas and their organizational status were determined. The survey was conducted using the face-to-face survey method with a total of 221 participants, 38 of whom were registered in the farmer registration system and 183 were vegetable producers, determined by the proportional sample size formula. In the survey, 67 questions were asked to the producers. The data obtained was evaluated using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) package program.