Multifonksiyonel, inorganik-organik hibrit ve nanokompozit yüzey kaplamaları
Multifunctional, inorganic-organic hybrid and nanocomposite surface coatings
  1. Tez No: 940232
  2. Yazar: GÖKÇE ASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Genel olarak yüzey kaplamalarının sağlam, kullanımı basit, ekonomik ve çevre dostu olması önemlidir. Gelişmiş ve yüksek malzeme özelliği gösteren materyallerin sentezi için malzemenin hepsinin bir materyalden sentezlenmesi yüksek maliyet içerdiğinden sadece malzemenin yüzeyine bir kaplama uygulamak daha avantajlı bir seçenek sağlayabilir. Dolayısıyla yüzey kaplamaları benzer bakış açısıyla hemen hemen her türlü yüzey için (metal, tahta, seramik, cam, plastik) uygulanabilir ve istenilen özelliği sağlayabilir. Birbiri ardınca gelen fonksiyonel nitelikler belirli bir kimyasal yöntem ve mantıksal programla ile sağlanmalıdır. Dolayısıyla bir matriks ve daha sonra bu matriksin ilave fonksiyonalite ile modifiye edilmesi vasıtası ile çoklu fonksiyonalite gösteren kaplamalar elde edilebilir. Matriks olarak kullanılan bu hibrit kaplamalar formülasyonun içerisine baştan itibaren ilave edilen kimyasal gruplarla, tek bir seferde matrikste çoklu fonksiyonalite içeren (antibakteriyel, hibrit, floresan, hidrofobik) yeni bir aktif kaplama yapısının oluşumunu sağlamaktadır. Bu sayede aynı anda floresans özellik gösterip renkli sensör özelliği sağlayabilen, partiküllerle antibakteriyel özellik gösteren ve ağ yapısının modifikasyonu ile hidrofobik ve kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir yüzey kaplaması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, it is important for surface coatings to be durable, easy to use, economical, and environmentally friendly. Since synthesizing advanced and high-performance materials entirely from one material involves high costs, applying a coating to the surface of the material can be a more advantageous option. Therefore, surface coatings can be applied to almost any type of surface (metal, wood, ceramic, glass, plastic) and provide the desired properties with a similar perspective. Functional attributes that follow one another must be achieved through specific chemical methods and logical programming. Thus, multifunctional coatings can be obtained by using a matrix and then modifying this matrix with additional functionalities. These hybrid coatings, used as matrices, create new active coating structures with multiple functionalities (antibacterial, hybrid, fluorescent, hydrophobic) in a single application, thanks to the chemical groups added from the beginning of the formulation. As a result, a surface coating has been obtained that can simultaneously exhibit fluorescent properties, provide color sensor functionality, show antibacterial characteristics with particles, and possess hydrophobic and self-cleaning properties through the modification of the network structure.