Kitin ve türevlerinin yeşil kimya yaklaşımı ile derin ötektik çözücüler kullanılarak üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of chitin and its derivatives by using deep eutectic solvents with green chemistry approach
  1. Tez No: 940235
  2. Yazar: NİHAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda“Yeşil Kimya”dünyasının umut verici keşiflerinden biri olan derin ötektik çözücüler (DES) yenilenebilir olma, yeniden kullanılabilme, biyolojik olarak parçalanabilme, toksik olmama, büyük ölçekli üretimlerde kullanılabilme, çok düşük buhar basıncına sahip olma, düşük yanıcılık ve kolay hazırlanabilme gibi avantajları ile geleneksel organik çözücülere potansiyel alternatifler olarak kabul edilmektedir. Kitin ve kitosan biyolojik olarak parçalanabilme, biyouyumluluk, toksik olmama gibi özellikleri sayesinde; biyomedikal, gıda-içecek, tarım ve kozmetik başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilen değerli biyopolimerlerdir. Bu çalışmada kitin; kolin klorür: asetik asit (CCAA), kolin klorür: laktik asit (CCLA) ve kolin klorür: gliserol (CCG) olmak üzere üç farklı derin ötektik çözücü kullanılarak kültür mantarından (Agaricus bisporus) izole edilmiştir. Kullanılan üç DES sistemi de mantarlardan kitinin izole edilmesinde etkili olmuştur. Sonuçlara göre; en yüksek deproteinizasyon verimi CCAA kullanılarak (%84.25) elde edilmiştir. CCLA ve CCG kullanılarak elde edilen deproteinizasyon verimleri sırasıyla, %66.65 ve %63.13 olmuştur. CCAA kullanılarak elde edilen kitinin deasetilasyon derecesi %69 olarak belirlenmiştir. Ayrıca kültür mantarı kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırmak amacıyla karides kabukları da kitin hammadde kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu sonuçlar derin ötektik çözücüler kullanılarak tek adımda, asit- baz içermeyen bir proses ile kitin ve kitosan üretmek için ümit verici olmuştur. Kitin ve kitosanın fizikokimyasal özelliklerini analiz etmek için FTIR, XRD, SEM ve XPS kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep eutectic solvents (DES), one of the promising discoveries in the“Green Chemistry”world in recent years, are considered as potential alternatives to the traditional solvents with their advantages such as biodegradability, nontoxicity, reusability, renewability, ease of preparation, low vapour pressure and flammability and large-scale availability. Chitin and chitosan are valuable biopolymers that can be used in many fields such as biomedical, food and beverage, agriculture, cosmetics due to their biodegradability, biocompatibility and nontoxicity. In this study chitin was obtained from mushroom (Agaricus bisporus) using three different deep eutectic solvent systems; choline chloride: acetic acid (CCAA), choline chloride: lactic acid (CCLA) and choline chloride: glycerol (CCG). Three deep eutectic solvents were also effective in isolating chitin from mushrooms. According to the results, the highest deproteinization efficiency was obtained using CCAA (84.25%). The deproteinization efficiencies obtained using CCLA and CCG were 66.65% and 63.13%, respectively. The degree of deacetylation of chitin isolated using CCAA was determined as 69 %. In addition, shrimp shells were also used as a chitin raw material to compare with the results obtained using mushroom. These results were promising for producing chitin and chitosan in a one-step, acid-base free process using deep eutectic solvents. The physicochemical properties of chitin and chitosan were analysed using FTIR, XRD, SEM and XPS.