Gundelia tenuisecta etanol ekstraktının biyoaktif kompozisyonu Covid-19 spike ACE2 bağlanma inhibisyon potansiyeli ile in silico molecular docking ve adme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the bioactive composition of gundelia tenuisecta etanol extract with covid-19 spike ACE2 binding inhibition potential and in silico molecular docking and adme properties
  1. Tez No: 940255
  2. Yazar: TUNCAY GÜZELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN, DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bitkiler insanlık tarihi boyunca hastalıkların tedavisinde ve hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılmıştır. Yan etkilerinin az olması ve bitki bazlı ilaçların maliyetlerinin düşük olması sebebi ile doğal ajanların anti-COVID etkileri dünyada birçok laboratuvarda araştırılmaktadır. Sunulan çalışmada Gundelia tenuisecta (Boiss.) Freyn & Sint bitkisinin in vitro ve insilico ortamlarda anti COVID-19 etkisi araştırıldı. In vitro çalışmalar ticari kitler kullanılarak spektrofotometrik olarak yapıldı. Bitki içeriği ise HPLC-DAD analizleri ile tespit edildi. Tespit edilen komponentlerin ADME özellikleri SwissADME web aracı kullanılarak yapılırken moleküler docking çalışmaları CB-DOCK-2 web aracı ile yapıldı. Elde edilen veriler G. tenuisecta bitkisinin 0.01 µl konsantrasyonda %19.23 oranında COVID-19 Spike ACE2 bağlanma inhibisyonu gerçekleştirdiğini gösterdi. Bunun yanında, bitki içeriğinde tespit edilen bileşiklerden resveratrol, kuersetin ve krisin tüm ilaç filtrelerine uyum gösterdi. Klorojenik asit, p-kumarik asit, salisilikasit ve t-sinamik asit sitokrom p450 izoenzimlerine karşı hiçbir inhibisyon etkisi göstremedi. Kan beyin bariyerini klorojenik asit ve kuersetin dışında tüm moleküller geçti. Moleküler docking çalışmalarında ise en yüksek bağlanma enerjisine sahip molekül klorojenik asit olarak tespit edildi (∆G= -8.3 kcal/mol). Sonuç olarak, G. tenuisecta bitkisinin in vitro ve in silico analiz sonuçları bu bitkinin COVID-19'a karşı kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Plants have been used throughout human history for the treatment and prevention of diseases. Due to the low side effects and low cost of plant-based drugs, the anti-COVID effects of natural agents are being investigated in many laboratories around the world. In the present study, the anti COVID-19 effect of Gundelia tenuisecta (Boiss.) Freyn & Sint. was investigated in vitro and in silico. In vitro studies were performed spectrophotometrically using commercial kits. Plant content was determined by HPLC-DAD analysis. ADME properties of the detected components were performed using SwissADME web tool, while molecular docking studies were performed with CB-DOCK-2 web tool. The data obtained showed that G. tenuisecta plant realized 19.23% COVID-19 Spike ACE2 binding inhibition at 0.01 µl concentration. In addition, resveratrol, quercetin and chrysin, the compounds detected in the plant content, complied with all drug filters. Chlorogenic acid, p-coumaric acid, salicylic acid and t-cinnamic acid showed no inhibition effect against cytochrome p450 isoenzymes. All molecules crossed the blood brain barrier except chlorogenic acid and quercetin. Molecular docking studies revealed that chlorogenic acid had the highest binding energy (∆G= -8.3 kcal/mol). In conclusion, the results of in vitro and in silico analysis of G. tenuisecta showed that this plant can be used against COVID-19.