Total tiroidektomi yapılan hastalarda D vitamini eksikliğinin postoperatif hipokalsemi riski üzerine etkisi
The effect of vitamin D deficiency on the risk of postoperative hypocalcemia in patients undergoing total thyroidectomy
- Tez No: 940256
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUNKÖY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT BERHUNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hipokalsemi, tiroid operasyonları sonrası en çok görülen komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı,bilateral total tiroidektomi sonrası meydana gelen hipokalsemi ile preoperatif serum D vitamini seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem : Prospektif olarak planlanan bu klinik araştırmada Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda, Haziran 2023 ile Eylül 2024 tarihleri arasında bilateral total tiroidektomi uygulanan 100 hasta çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya;multinodüler guatr, graves, plonjan guatr ve boyun lenf nodu diseksiyonu gerektirmeyen tiroid karsinomlu hastalar dahil edildi.Hastalar preoperatif dönemdeki D vitamini seviyelerine göre 2 gruba ayrıldı. Grup 1 (n = 58) ; preoperatif 25- OH D vitamini. seviyesi≤ 20 ng/ml olan hastalardan, Grup 2 (n =42 ) ise preoperatif 25- OH D vitamini. seviyesi 20 ng/ml'nin üzerinde olan hastalardan oluşturuldu. Oluşturulan gruplar yaş, cinsiyet, preoperatif ve postoperatif düzeltilmiş serum kalsiyum, semptomatik hipokalsemi oranları ve PTH seviyelerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada total tiroidektomi yapılan 100 hastanın preoperatif D vitamini düzeyi ve postoperatif hipokalsemi riski arasındaki ilişki incelendi. Preoperatif D vitamini düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: Hypocalcemia is the most common complication following thyroid surgeries. This study aims to investigate the relationship between preoperative serum vitamin D levels and the development of hypocalcemia after bilateral total thyroidectomy operations. Materials and Methods: In this prospective clinical study, 100 patients who underwent bilateral total thyroidectomy operation at the Department of General Surgery, Harran University Faculty of Medicine, between June 2023 and September 2024 were included. The study population composed of patients diagnosed with multinodular goiter, Graves' disease, plunging goiter, or/and thyroid carcinoma not requiring neck lymph node dissection. Patients were categorized into two groups based on their preoperative vitamin D levels. Group 1 (n = 58) included patients with preoperative 25-OH vitamin D levels ≤20 ng/ml, while Group 2 (n = 42) consisted of patients with levels>20 ng/ml. The groups were compared in terms of age, gender, preoperative and postoperative corrected serum calcium levels, rates of symptomatic hypocalcemia, and PTH levels. Results: The relationship between preoperative vitamin D levels and the risk of postoperative hypocalcemia was evaluated in 100 patients who underwent total thyroidectomy. Symptomatic hypocalcemia was observed in 27 of 58 patients (46.6%) with preoperative vitamin D levels