Bir akuakültür tesisinin iş sağlığı ve güvenliği açısından ele alınması
Considering an aquaculture facility in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 940268
  2. Yazar: NECATİ SERKAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması, deniz tabanlı bir akuakültür tesisinde risk faktörlerini belirlemek ve bu riskleri azaltmaya yönelik çözümler sunarak önleyici tedbirlerin uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma analiz sürecinde, iş sağlığı ve güvenliği alanında kullanılan sistematik metotlardan biri olan kontrol listelerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında tesis ziyaretleri, personel görüşmeleri, alan gözlemleri, risk faktörlerinin tespiti ve değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Tesis çalışma alanı; tekneler, ağ kafesler ve ürünler ile işletme alanı olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Her bölüm kendi içinde gruplara ayrılarak üç ayrı soru-cevap tabanlı kontrol listesi hazırlanmış ve doldurulmuştur. Kontrol listelerinin sonuçlarına göre, akuakültür tesisinde tespit edilen başlıca risk faktörleri düşme tehlikesi ve kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanım eksikliği olmuştur. Ayrıca risk değerlerine (R) dayalı olarak kontrol listelerinden elde edilen veriler, istatistiksel yüzdelik oranlarla hesaplanmıştır. Bulgular doğrultusunda, akuakültür tesisinde en yüksek risk değerine (R:3) sahip bölüm, %13 oranıyla 'Tekneler' olarak belirlenmiştir. Çalışma koşullarına göre en uygun bölüm %77 olumlu oranla 'Ağ Kafesler ve Ürünler', en az uygun bölüm ise %72 olumlu oranla 'İşletme Alanı' olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to identify risk factors in a marine-based aquaculture facility and propose solutions to mitigate these risks, thereby assisting in the implementation of preventive measures. During the study analysis process, systematic methods used in the field of occupational health and safety, such as checklists, were employed. The research involved facility visits, personnel interviews, field observations, identification, and evaluation of risk factors. The facility's working area were divided into three sections: boats, net cages and products, and the operational area. Each section was further subdivided into groups, and three separate question-and-answer-based checklists were prepared and completed. According to the results of the checklists, the main risk factors identified in the aquaculture facility were the risk of falling and the lack of use of personal protective equipment (PPE). Additionally, based on risk values (R), the data obtained from the checklists were calculated using statistical percentage ratios. In light of the findings, the section with the highest risk value (R:3) in the aquaculture facility was determined to be“Boats,”with a rate of 13%. The most favorable section based on working conditions was identified as“Net Cages and Products,”with a 77% positive rate, while the least favorable section was determined to be the“Operational Area,”with a 72% positive rate.