Moenchia mantica subsp. mantica'nın fitokimyasal analizi
Phytochemical analysis of moenchia mantica subsp. mantica
- Tez No: 940273
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Caryophyllaceae ailesinden ülkemizde yetişen Moenchia mantica'nın fitokimyasal analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaca uygun olarak bitki materyali önce farklı polaritedeki çözgenlerle (n-hegzan, diklorometan, metanol) ekstrakte edilerek ekstreler elde edilmiştir. Elde edilen ekstreler farklı dolgu maddeleri kullanılan (silikajel ve RP-18) açık kolon kromatografisi ile saflandırılarak beş bileşik saf olarak izole edilmiş ve yapıları NMR ile karakterize edilerek diosmetin, gipsogenin, poststerone, rubrosterone ve ponasterone a olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytochemical analysis of Moenchia mantica, which is belong to Caryophyllaceae family and grow in Turkey was performed. Plant material was firstly extracted by different solvents (n-hexane, dichloromethane, methanol). The obtained extracts were purified by open column chromatography over silica gel and RP-18 and five pure compounds were obtained. The structural elucidations of isolated compounds were done by NMR and their structures were found as diosmetin, gypsogenin poststerone, rubrosterone and ponasterone a.