Bazalt/cam elyaf hibrit kompozitlerin mekanik ve radyasyon kalkanlama özelliklerinin incelenmesi
Examination of mechanical and radiation shielding properties of basalt/glass fiber hybrid composites
- Tez No: 940323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE HALE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, cam ve bazalt dokuma kumaşlar kullanılarak epoksi esaslı kompozit yapılar üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin yapısal, mekanik, termal ve X-ışını radyasyon kalkanlama özellikleri istifleme dizilerine göre incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, saf bazalt kompozitin (BBBBB) daha yüksek radyasyon zayıflama oranına (RAR) sahip olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, belirli hibrit düzenlemelerin (örneğin BBGBB), yakın yarı değer kalınlığı (HVL), onda bir değer kalınlığı (TVL) ve ortalama serbest yol (MFP) değerleri sağlarken üretim maliyetlerinde bazı avantajlar sağlayabildiği görülmüştür. Taramalı elektron mikroskobu ve termal analiz sonuçları, bazalt elyaf/epoksi arayüz bağının daha iyi olduğunu ve dış katman olarak cam kumaş ve çekirdek katman olarak bazalt kumaşın varlığının birim zamandaki kütle kaybında daha tutarlı sonuçlar verdiğini kanıtlamıştır. Bazalt kumaş içeren kompozitlerin daha yüksek termal iletkenlik katsayılarına ve yüksek çekme dayanımına sahip oldukları görülmüştür. Bazalt katman sayısındaki artış ile eğilme ve basınç kuvvetlerinin yıkıcı etkisi artmıştır. Hibridizasyon, daha düşük ısıl iletkenlik katsayılarına sahip daha ince kompozit sistemlerin üretimini sağlamış ancak öngörülemeyen davranış biçimlerinin sergilenmesine neden olmuştur. Sonuçlar, çeşitli endüstriyel uygulamalarda toksik olmayan ve hafif radyasyon kalkanlarının geliştirilmesine yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, epoxy-based composite structures were produced using glass and basalt woven fabrics. The structural, mechanical, thermal and X-ray radiation shielding properties of the produced composites were investigated according to their stacking sequences. The experimental results showed that neat basalt composite (BBBBB) had higher radiation attenuation ratio (RAR). On the other hand, it was observed that certain hybrid arrangements (e.g. BBGBB) could provide some advantages in production costs while providing close half-value thickness (HVL), tenth value thickness (TVL) and mean free path (MFP) values. Scanning electron microscopy and thermal analysis prove that interbonding between basalt fiber/epoxy is better and mass loss per unit time is more self-consistent in case of the presence of glass fabrics as outer layers and basalt fabric as core layer. Composites incorporating one or more basalt fabrics have higher thermal conductivity coefficients and exhibit higher resistance to tensile forces. The deteriorative effect of flexural and compressive forces improves in case of an increase in the number of basalt wovens. Hybridization facilitates the fabrication of thinner composite systems with lower thermal conductivity coefficients but leads to handle composite systems with unpredictable strain characteristics. The results will route to the development of non-toxic and lightweight radiation shields in various industrial applications.