316L paslanmaz çelik levhalarda lazer kaynağından kaynaklanan çarpılma ve kalıntı gerilimin sayısal ve deneysel incelenmesi
Numerical and experimental investigations of distortion and residual stress in 316L stainless steel plates caused by laser welding
  1. Tez No: 940353
  2. Yazar: EMRE DENİZCAN GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kaynak sebepli çarpılma ve kalıntı gerilim, kaynaklı bileşenlerin yapısal bütünlüğünü ve performansını önemli ölçüde etkileyebilecekleri için kritik öneme sahiptir. Hesaplama gücü ve yazılımdaki ilerlemeler, kaynak süreçlerinin analizinde sonlu elemanlar yönteminin uygulanmasını basitleştirerek, kalıntı gerilim ve çarpılmanın oluşumunun daha iyi anlaşılmasını ve böylece bunların en aza indirilmesini sağlamıştır. Lazer kaynağı, metal bileşenleri direnç nokta kaynağı ve TIG/MIG kaynağı gibi geleneksel kaynak yöntemlerinden daha dar bir ısıdan etkilenen bölge ve daha az çarpılma ile birleştirir. Bu çalışmada, daha iyi mekanik performans ve boyut kararlılığı için lazer kaynak işlemi parametrelerini optimize etmek amacıyla, lazer gücünün ve kaynak hızının 316L paslanmaz çelik plakalardaki çarpılma ve kalıntı gerilim durumu üzerindeki etkileri Simufact Welding yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Simülasyon sonuçları, çarpılma için mihengir ve kalıntı gerilim için X-ışını kırınımı yöntemi kullanılarak yapılan ölçümlerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Welding-induced distortion and residual stress are crucial because they can significantly impact the structural integrity and performance of welded components. The progress of computational power and software has simplified the implementation of the finite element method in the analysis of welding processes, allowing for a deeper understanding of the formation of residual stress and distortion, and thus their minimization. Laser welding joins metal components with a narrower heat-affected zone and less distortion than conventional welding methods like resistance spot welding and TIG/MIG welding. In this study, to optimize laser welding process parameters for better mechanical performance and dimensional stability, the effects of laser power and welding speed on the distortion and residual stress state in the 316L stainless steel plates were investigated using the Simufact Welding software. The simulation results were validated via measurements using height gauge equipment for distortion and the X-ray diffraction method for residual stress.