İntravezikal BCG (bacillus calmette-guerin) ve intravezikal termokemoterapi ile tedavi edilen kasa invaziv olmayan mesane kanseri hastalarında trombosit-lenfosit oranının nüks oranı ve nüks süresine etkisi
Effect of platelet-lymphocyte ratio on recurrence rate and recurrence duration in non muscle invasive bladder cancer patients treated with intravesical BCG (bacillus calmette-guerin) and intravesical thermochemotherapy
  1. Tez No: 911639
  2. Yazar: MUHAMMET İHSAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kasa İnvaze Olmayan Mesane Kanseri (KİOMK) tanısı olan intravezikal termokemoterapi veya immünoterapi tedavisi alan hastalarda Platelet-Lenfosit Oranı'nın (PLR) nüks sayısı ve nüks süresine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2020 Ocak ile 2024 Ocak tarihleri arasında Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde Trans Üretral Mesane Tümörü Rezeksiyonu (TUR MT) uygulanmış ve sonrasında ortalama 24-48 ay poliklinik takibi yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi ve çalışmaya toplam 153 hasta dahil edildi. Hastalar patoloji sonuçlarına göre Ta ve T1, derecesine göre yüksek grade ve düşük grade, CIS pozitif veya negatif olarak guruplara bölünerek değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, sigara içemeye devam etme durumları, ek hastalıkları, varyant patoloji birlikteliği gibi durumlar incelendi. Takiplerinde nüks gelişen ve gelişmeyen hastalar olarak gruplara ayrılıp değerlendirildi. Nüks zamanına kadar geçen süre Rekürrens Free Survival (RFS) olarak değerlendirildi. PLR değerini hesaplamak için tam kan sayımındaki mutlak trombosit ve lenfosit sayısı kullanıldı. Başvuru zamanında aktif enfeksyonu olan hastalar, hematolojik veya romatolojik hastalığı olanlar, dosyasında bilgileri eksik olan hastalar ve daha önce kemoterapi tedavisi alan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: ROC eğrisine göre PLR oranının nüks etme durumu için eşik değeri 120 olarak hesaplandı. PLR oranı 120'den yüksek olan hastaların nüks oranı daha fazla ve nüks süresi daha kısa izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of study was to determine the effect of platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) for number of recurrence and frequency in non-muscle invasive bladder cancer who theated with intravesical immunotherapy or thermochemotherapy. Materials and Methods: A total of 153 patients who underwent transurethral tumor resection between 2020–20024 and followed up to 48 months were retrospectively analyzed. Patients were evaluated according to pathology results by dividing them into groups as Ta and T1, high grade or low grade, CIS positive or negative. Conditions such as age, gender, smoking status, comorbidities, and variant pathology association were examined. They were divided into groups as those who developed recurrence and those who did not during follow-up and were evaluated. The time until relapse was evaluated as Recurrence Free Survival (RFS).Preoperative test results including platelet and lymphocyte count were used to calculate PLR. Patients with active infection at the time of admission, patients with hematological or rheumatological disease, and patients with missing information in their files were excluded from the study. Results: According to the ROC curve, the threshold value of the PLR rate for recurrence was calculated as 120.