İklim değişikliğine uyum bağlamında Türkiye'de tarımsal destekleme politikalarının değerlendirilmesi: Erzincan ili örneği
Evaluation of agricultural support policies in Türkiye in the context of adaptation to climate change: The case of Erzincan province
- Tez No: 940385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İklim değişikliği, tarımsal üretim üzerinde olumsuz etkiler oluşturmakta ve bu da gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Artan sıcaklıklar, yağış rejiminin değişmesi, kuraklıklar ve seller, tarımsal verimliliği ve sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, dünya genelinde gıda üretiminde dengesizliklere yol açarak gıda arzını ve fiyatlarını etkilemektedir. Tarımsal teşvikler ve dönüşüm ise gıda güvenliğinin sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Tarım sektörüne yönelik gerçekleştirilen teşvikler, üreticilerin iklim değişikliğine uyum sağlamaları için önemli bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Bu teşvikler, çevre dostu tarım uygulamalarını, su verimliliğini artıran teknolojileri, iklim değişikliğine dayanıklı ürün çeşitlerini ve sürdürülebilir üretim yöntemlerini desteklemek amacıyla sunulabilir. Bu çalışmada iklim değişikliği ve gıda güvenliği çerçevesinde tarımsal dönüşüm ve tarımsal teşvik politikaları ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Erzincan ilinde tarımsal üretim yapan 17 çiftçi ile görüşme yapılarak nitel analiz yöntemiyle veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda iklim değişikliği, gıda güvenliği ve tarımsal teşviklerin çiftçiler üzerinde etkileri, sahada karşılaşılan problemler ve politika önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change has negative impacts on agricultural production, threatening food safety. Rising temperatures, changing rainfall regimes, droughts and floods adversely affect agricultural productivity and sustainability. This leads to imbalances in food production worldwide, affecting food supply and prices. Agricultural incentives and transformation play a critical role in ensuring food safety. Incentives for the agricultural sector stand out as an important strategy for producers to adapt to climate change. These incentives can be offered to support environmentally friendly agricultural practices, technologies that increase water efficiency, climate-resilient crop varieties and sustainable production methods. This study focuses on agricultural transformation and agricultural incentive policies within the framework of climate change and food safety. Within the scope of the study, 17 farmers engaged in agricultural production in Erzincan province were interviewed and the data were analyzed by qualitative analysis method. As a result of the findings, the impacts of climate change, food security and agricultural incentives on farmers, problems encountered in the field and policy recommendations were put forward.