Development of a magnetic barkhausen noise equipment for non-destructive monitoring of residual stresses in steel components
Çelik yapılarda kalıntı gerilmelerin tahribatsız olarak izlenmesi amacıyla barkhausen gürültüsü cihazının geliştirilmesi
  1. Tez No: 940402
  2. Yazar: HASAN İLKER YELBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çelik yapılarda imalat aşaması sırasında oluşan kalıntı gerilimlerin tahribatsız olarak ölçülmesi kullanım sırasında ortaya çıkabilecek ani hasarları ortadan kaldırabilecek bir uygulamadır. Kalıntı gerilimlerin ölçülmesinde Barkhauen gürültüsü yöntemi kendini kanıtlamış ve bir çok farklı sektörde güvenle kullanılan bir tekniktir. Bu çalışmada Barkhausen gürültüsü ölçümlerinde kullanılabilecek ta¸ sınabilir bir cihaz geliştirilmiştir. Cihazın ölçüm kabiliyeti EDK (elektron demet kaynağı) ve TIG (Tungsten asal gaz) kaynak tekniklerle kaynaklanmış çelik plakalar üzerinde test edilmiştir. Bulunan sonuçlar ticari başka bir cihaz ile yapılan ölçümler, XRD ölçümleri ve FEM analizleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The non-destructive measurement of residual stresses that occur in steel structures during the manufacturing phase is an application that can prevent the occurrence of sudden damages that may occur during use. The Barkhausen noise method has been demonstrated to be an effective technique for measuring residual stresses and has been employed safely in a range of diverse sectors. The objective of this study was to develop a portable device for Barkhausen noise measurements. The device's mea surement capabilities were evaluated using steel plates that had been welded using two distinct techniques: electron beam welding (EBW) and tungsten inert gas weld ing (TIG). The results are then compared with those obtained from measurements made with a different commercial device, XRD measurements and (FEM) finite ele ment analysis.