Prior-informed multivariate LSTM (PIM-LSTM) for economic time series
Ön bilgiye dayalı çok değişkenli LSTM (PIM-LSTM) ile ekonomik zaman serileri
- Tez No: 940403
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Derin Öğrenme, yapay sinir ağları olarak adlandırılan insan beyninden etkilenen algoritmaları vurgulayan makine öğreniminin bir alt kümesidir. Fizik Bilgilendirmeli Sinir Ağları (PINNs), sinir ağlarının güçlü yönlerini belirli sistemleri belirleyen fiziksel ilkelerle birleştiren farklı bir derin öğrenme yöntemini temsil eder. Bu tezin temel amacı, genel model performansını iyileştirmek için nedensel ilişkileri ve çapraz korelasyonları entegre ederek çok değişkenli zaman serileri için PINNs modelini geliştirmektir. Bu amaçla, Ön Bilgiye Dayalı Çok Değişkenli Uzun Kısa Vadeli Bellek (PIM-LSTM) modeli geliştirilmiştir. İlk olarak, Yeni Keynesyen ve Temettü Artırılmış Goodwin-Keen (DAGKM) modellerine uygulanması gösterilmiştir. Ardından, PIM-LSTM modelinin tahmin performansı LSTM ve PINNs modelleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgularımız, PIM-LSTM modelinin Türkiye ve Meksika'nın makroekonomik serileri için Yeni Keynesyen Model üzerinde güçlü tahmin performansı sergilediğini ve LSTM ve PINN modellerine kıyasla daha düşük MAE, RMSE ve MASE elde ettiğini göstermektedir. PIM-LSTM modeli DAGKM modelinde de iyi performans göstermektedir. Türkiye ve Meksika için Yeni Keynesyen modelin entegre edilmesi, ülkeye özgü para politikalarını ve ekonomik dinamikleri yakalayarak analizi geliştirmektedir. Benzer şekilde, DAGKM modelinin dahil edilmesi, konjonktürel büyüme ve gelir dağılımını yakalayarak analizi geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep Learning is a subset of machine learning that emphasizes algorithms influenced by the human brain, called artificial neural networks. Physics-Informed Neural Networks (PINNs) represent a distinct deep learning method that combines the strengths of neural networks with the physical principles that dictate particular systems. The main goal of this thesis is to enhance the PINNs model for multivariate time series by integrating causal relationships and cross-correlations to improve overall model performance. For this purpose, we developed a Prior-Informed Multivariate Long Short-Term Memory (PIM-LSTM) model. First, its application to the New Keynesian and Dividend-Augmented Goodwin-Keen (DAGKM) models is demonstrated. Then, the forecast performance of the PIM-LSTM model is compared to the LSTM and PINN models. Our findings indicate that the PIM-LSTM model demonstrates strong predictive performance on the New Keynesian Model for Turkiye and Mexico's macroeconomic series, achieving lower MAE, RMSE, and MASE compared to LSTM and PINNs models. The PIM-LSTM model also performs well in the DAGKM model. Integrating the New Keynesian model for Turkiye and Mexico enhances the analysis by capturing country-specific monetary policies and economic dynamics. Similarly, incorporating the DAGKM model enhances the analysis by capturing cyclical growth and income distribution.