Cenab Şehabeddin'in Serveti-i Fünun dergisinde yayımlanmış makaleleri
Cenab Şahabeddin's published essay in Servet-i Fünun review
- Tez No: 94043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türk şiirinin estetiğine büyük katkısı olan Cenab Şahabeddin'in Servet-i Fünûn'da 16 Nisan 1896'dan başlayarak 26 Mayıs 1927'ye kadar çıkan makalelerinin Osmanlı Türkçesinden Latin Alfabesine aktarımıdır. Cenab Şahabeddin bu makalelerinde“sanat, edebiyat, estetik, edebi zevk, edebiyat ve şiir, şiirde konu, vezin, kafiye, nazım şekilleri, edebiyat devreleri, eski yeni edebiyat”gibi konuları ele almıştır. Çalışma giriş ve metinler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Cenab Şahahabeddin'in edebi kişiliği ve makalelerinde üzerinde durduğu konular hakkında bilgi verilmiştir. Metinler kısmında kronolojik sıra ile makalelerin çevirilerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Cenab Şahabeddin'in makaleleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the transfer of Cenab Şahabeddin's (who had a great contribution to the Turkish poetry) essays which were published between April 16th, 1896 and May 26th, 1927 in Servet-i Fünûn from ottoman Turkish to Latin. Cenab Şahabeddin treated subjects like“art, literature, esthetics, literary taste, literature poetry, subject matter, meter, rhyme and verse styles in poetry, literary periods, old-new literature”. Our study consists of introduction and a section. We have given information about Cenab Şahabeddin's literary personality and his some essays. After introduction, we have placed translations of essays to the Latin in chronological order. In the conehosion section, we have made an appreciation upon Cenab Şahabeddin's essays.