AI-enhanced plant health monitoring and water irrigation system
AI ile geliştirilmiş bitki sağlığı izleme ve su sulama sistemi
  1. Tez No: 940435
  2. Yazar: NOOR JAMEEL KASHKOOL ALQASI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, çift sunucu mimarisine sahip yeni bir çevresel izleme sistemini açıklamaktadır. Bu, daha fazla kullanıcı erişimi için sensör verilerinin toplanmasını basitleştirir. Donanımlı yerel sunucu sensörler ile ayrıntılı çevresel bilgiler ve gelişmiş sulama kontrolü sağlar. Veri işlenen veriler, depolama ve işleme için Firebase'e gönderilir. Daha sonra çevrimiçi sunucu Verileri kullanıcı dostu arayüzler aracılığıyla sunar. Sistem derin bir Evrişim kullanır Sinir Ağı, 67.001 görüntüden oluşan geniş bir bitki resmi veri kümesi üzerinde eğitilerek 18 farklı mahsul türünü kategorize etmede ve 43 bitkiyi tespit etmede %93'lük şaşırtıcı doğruluk oranı hastalıklar. Bu atılım çevre alanında ileriye doğru atılmış kayda değer bir adımı temsil ediyor izleme teknolojisi.
Özet (Çeviri)
This thesis describes a new environmental monitoring system with a dual-server architecture that simplifies sensor data collecting for increased user access. The local server, outfitted with sensors, gives detailed environmental insights and sophisticated irrigation control. Data that has been processed is sent to Firebase for storage and processing. The online server then presents the data via user-friendly interfaces. The system employs a deep Convolutional Neural Network trained on a large plant picture dataset of 67,001 images, reaching an astounding 93% accuracy in categorizing 18 different crop kinds and detecting 43 plant illnesses. This breakthrough represents a considerable step forward in environmental monitoring technology.