Pınar Kür'ün öyküleri üzerine anlatıbilimsel bir inceleme
A narratological study on the stories of Pınar Kür
- Tez No: 940436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL DUMANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Pınar Kür, bireyin iç çatışmalarını ve toplumla olan gerilimlerini derinlikli bir anlatımla ele alır. Eserlerinde psikolojik çözümlemeler, toplumsal eleştiri ve anlatı tekniğinde yenilikçi yaklaşımlarıyla dikkati çeker. Pınar Kür'ün öykü türündeki metinleri de yapısal ve anlatımsal açıdan özgün ve incelenmeye değer nitelikler taşımaktadır. Çalışmanın amacı, Pınar Kür'ün öykülerini metin merkezli modern bir kuram ışığında, anlatıbilimsel yöntem ve terminolojiyi temel alarak incelemektir. Bu doğrultuda, anlatıbilimin önemli isimlerinden Gerard Genette'in Anlatının Söylemi (1972) adlı kitabında yer alan tespit ve sınıflandırmalarından yola çıkılarak Pınar Kür'ün öyküleri incelenmiştir. Anlatıbilim, bir anlatının yapısal ögelerini analiz ederek o anlatının nasıl kurgulandığını, olayların hangi bakış açısıyla ve hangi zaman düzeniyle sunulduğunu anlamayı amaçlayan sistemli bir yaklaşımdır. Genette'in anlatı kuramı, kavramsal bütünlüğü ve anlatı çözümlemelerine sunduğu sistematik yaklaşımıyla anlatıbilimde öne çıkmaktadır. Pınar Kür'ün öyküleri de biçimsel ve yapısal özellikleri açısından Genette'in kuramsal çerçevesine uygun bir çözümleme alanı sunmaktadır. Bu bağlamda, yazarın Akışı Olmayan Sular, Bir Deli Ağaç ve Hayalet Hikâyeleri adlı üç öykü kitabı içerisinde yer alan öyküleri, Genette'in zamana ve anlatıcıya bağlı kategorileri temel alınarak incelenmiştir. Böylece öykülerinin anlatıbilimsel yapısı ortaya çıkarılarak, yazarın eserlerine yeni bakış açıları kazandırılması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
One of the leading authors of contemporary Turkish literature, Pınar Kür explores the inner conflicts of the individual and their tensions with society through a profound narrative style. Her works stand out with psychological analysis, social criticism, and innovative approaches to narrative technique. Pınar Kür's stories also possess structural and stylistic originality, making them worthy of close examination. The aim of this study is to analyze Pınar Kür's stories using a text-centered modern theory, grounded in narratological methods and terminology. Accordingly, her stories are examined based on the observations and classifications presented in Narrative Discourse (1972) by one of the leading figures in narratology, Gérard Genette. Narratology is a systematic approach that seeks to understand how a narrative is constructed by analyzing its structural elements, the perspective from which events are conveyed, and the temporal structure of the narrative. Genette's narrative theory stands out in the field due to its conceptual integrity and systematic method of narrative analysis. Pınar Kür's stories offer a suitable field for analysis within Genette's theoretical framework, particularly in terms of their formal and structural features. In this context, the short stories included in her collections Akışı Olmayan Sular, Bir Deli Ağaç, and Hayalet Hikâyeleri have been examined based on Genette's categories related to time and narrator. Through this approach, the narratological structure of the stories has been revealed, aiming to provide new perspectives on the author's works.