Willa Cather'in bazı romanlarında kendini gerçekleştirme teması
The Theme of self-actualization in some of Willa Cather's novels
- Tez No: 94045
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ WILLA CATHER'IN BAZI ROMANLARINDA KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME TEMASI F. Gül ÖZYAZICIOĞLU Danışman: Yrd.Doç.Dr. İsmail ÖĞRETİR 2000-SAYFA:159“Willa Cather'm Bazı Romanlarında Kendini Gerçekleştirme Teması”adlı çalışmada, kendini gerçekleştirme kavramına açıklık getirilmeye çalışılmıştır.“Her bireyin, sahip olduğu çevresel koşullar bağlamında ve kendi doğasındaki gizil güçlerini en sonuna kadar kullanarak kendini ifadesi”biçiminde bir tanım ortaya konmuştur. Seçilen romanlarda kişilerin kendini gerçekleştirme düzeyine eriştikleri veya erişemedikleri romantik ve psikolojik açıdan gösterilmiştir. Cather'ın yaşadığı dönemde birçok modernist akım bulunmasına karşın, kendisi romantik bir yazar olarak kalmıştır ve kendi yaşam görüşünde de Romantizm'i benimsemiştir. Bu yüzden romanları ve kişileri son derece romantiktir. Örneğin O Pioneers! (1913)'daki Alexandra Bergson, başarılı bir çiftçi olmayı amaçlarken, kendi tinsel gücüne ve sezgilerine de güçlü bir biçimde inanır. The Song of the Lark (1915)'taki Thea Kronborg, gerçek bir sanatçı olmak gibi, Alexandra'mnkinden farklı bir hedef edinmiş olmasına karşın, tıpkı onun gibi kendine güveni vardır ve olmak istediği şeyi gerçekleştirme arzusu taşır. Geleneksel kadın rollerinin gerçekleştirilmesi çerçevesinde ele alınabilecek olan My Antonia (1918) 'daki Antonia Cuzak ise Alexandra ve Thea'mn tersine, yaşamdaki yönünü onların belirlediği zamandan daha geç yaşta belirler ama onlar gibi direngen, çalışkan ve sevgi dolu bir karakteri vardır. Antonia' mn yaşamda yolunu geç bulması gibi One of Ours (1921)'daki Claude Wheeler yaşamdaki hedefini ve yönünü ancak yirmili yaşlarında belirler ve 'savaş haberi' ile karşılaşınca savaşı kendine bir ülkü olarak görmeye başlar. Gönüllü olarak savaşa katılan Claude, kendisi için ideal bir yer olan Fransa uğruna savaşır ve hem kendi gözünde hem de çevresindeki insanların gözünde şehitlik düzeyine erişir. Bu kahramanların tersine The Professor's House (1925)'daki Godfrey St. Peter, kendini gerçekleştirme açısından bir başarısızlık örneğidir. Üniversite öğrencisi olana kadar romantik bir kişiliğe sahip olan profesör, bu zamandan başlayarak sürekli çalışan ve duygusal ve tinsel varlığını göz ardı eden bir robot haline gelmiştir. Orta yaşında, gençlik ve orta yaş kişilikleri arasında bir boşluk olduğunu aşamalı olarak farkeder.Bunun üstesinden gelmenin olanaksızlığım görür ve benliğinin, öğelerini uzlaştıramamış biri olarak yaşamaya mahkumdur. Sözkonusu romanlar ele alınırken ortak yönlerine göre sınıflandırılmıştır. Godfrey dışında, bu romanlardaki kişilerin hepsi kendilerini gerçekleştirmeyi başarmışlardır. Birinci bölümde, Alexandra' mn, Thea'mn ve Antonia'nın kendilerini gerçekleştirmelerinin mekân ve uzam yoluyla olduğu, ikinci bölümde Thea ve Claude'un kendilerini, peşinden gittikleri ülküler bağlamında gerçekleştirdikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde yukarıda açıklandığı gibi Godfrey' in yitik benliği ve kendisini gerçekleştirememesi yer alır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. THESIS THE THEME OF SELF-ACTUALIZATION IN SOME OF WILLA CATHER'S NOVELS F. GüL ÖZYAZICIO?LU Supervisor: Assist.Prof.Dr. Ismail Ö?RETİR 2000-PAGES:159 In this study called“The Theme of Self-Actualization in Some of Willa Cather's Novels”,the concept of self-actualization is explained. A definition as“the expression of oneself, utilizing from all his/her potentials in his/her nature to the end and in the context of his/her environmental conditions”is put forward.The characters in the selected novels are demonstrated according to achieving or not achieving self-actualization from romantic and psychological view. Willa Cather remained a romantic writer although there were many modernist trends in her time. She adopted Romantic cast of mind in her life, too. Thus, her novels and the characters in the novels are extremely romantic. Alexandra Bergson in O Pioneers! (1913) for example, firmly believes in her inner strength and intuitions while aiming at becoming a successful farmer. Thea Kronborg in The Song of the Lark (1915), having a different goal from that of Alexandra,that is becoming a genuine artist, similarly has self-confidence and desire to realize her aim..In My Antonia (1918), which can be evaluated in the context of the realization of traditional women roles, Antonia Cuzak, unlike Alexandra and Thea, fixes her way at a later stage in life than they do,but like them she also has a steady, hardworking and compassionate character. Claude Wheeler in One of Ours (1921), like Antonia, finds his way and goal in his twenties when an“occasion of war ”happens and sees it an ideal for himself. He voluntarily joins the army and for the ideal of fighting for France, an ideal place according to him, becomes a martyr both in the eyes of himself and in the eyes of the people surrounding him.Unlike all these hero/heroines, Godfrey St. Peter in The Professor's House (1925) is a failure in terms of self-actualization. He had a romantic personality until he enrolled at the university, but after that, he has become a robot, always studying but ignoring his emotional and spiritual existence. In his middle age, he gradually becomes aware that there is a gap between his youthful and middle-age personalities. He sees that it is impossible to come over this plight and he is destined to live as a person who cannot make a consensus among the different aspects of his personality. While dealing with these novels, we tried to categorize them according to their common aspects. All of these characters, except Godfrey, achieve self-actualization. In the first chapter, we show how Alexandra's, Thea' s and Antonia' s self-actualizations are realized in terms of place and space. In the second one, we point out how Thea and Claude actualize themselves in the context of the ideals they pursue. In the third chapter, as told above, Godfrey's lost personality and so his incapability of actualizing himself is made apparent.