Gabriel García Márquez'in 'Yüzyıllık Yalnızlık' ve Bextiyar Eli'nin 'Pervanenin Akşamı' romanlarında büyülü gerçekçilik
Magical realism in the Romans by Gabriel García Márquez's 'One Hundred Years of Solitude' and Bextiyar Eli's 'evening of the propeller'
- Tez No: 940454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VEYSİ BABAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyülü gerçekçilik; büyü ile gerçeği bir arada sunan, olağanüstü ve sıradan durumları birlikte işleyen, var olan büyülü özelliklerin yadırganmadığı bir anlatım tarzıdır. Avrupa'da doğan, Latin Amerika'da gelişen ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında kullanılan akım; özellikle baskı altında yaşayan toplumların kendilerini ifade etme aracı ve kimlik mücadelelerinin meşalesi olmuştur. Dünyada birçok yazar, eserlerini bu akımın özellikleriyle yazmıştır. Bu çalışmada, büyülü gerçekçiliğin özelliklerini kullanan Gabrıel Garcia Marquez'in“Yüzyıllık Yalnızlık”romanı ile Bextiyar Elî'nin“Perwane'nin Akşamı”romanının büyülü gerçekçiliği işleme biçimi karşılaştırılmıştır. İçerik, altı bölüm ve birçok alt başlıktan oluşmaktadır. Bu araştırmada büyülü gerçekçilikle ilgili geniş bir bilgilendirme, iki romanın büyülü gerçekçiliğin özelliklerini kullanma yöntemiyle ilgili geniş bir aktarım ve romanların büyülü gerçekçilik öğelerinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışma, nitel araştırma modelini benimsemiş olup, çalışmanın evrenini oluşturan eserler ile destekleyici belgeler döküman analizi tekniğiyle toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma, iki yazarın kendilerini ifade etme aracı olarak kullandıkları büyülü gerçekçiliğin farklı coğrafyalarda kullanılma biçimini sunmuş; halkların kültürel, tarihsel ve politik deneyimlerini aktaran güçlü bir anlatım olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın sonunda, Kürt Edebiyatı'nın önemli yazarlarından Bextiyar Elî'nin“Perwane'nin Akşamı”romanı ile Latin Amerika Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından Gabriel Garcia Marquez'in“Yüzyıllık Yalnızlık”romanının benzer ve farklı yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Magical realism is a style of narrative that combines magic and reality, deals with extraordinary and ordinary situations together, and does not find the magical features strange. The movement, which was born in Europe, developed in Latin America and is used in various geographies of the world, has become a means of self-expression and a torch of identity struggles, especially for societies living under oppression. Many writers in the world have written their works with the characteristics of this movement. In this study, the magical realism treatment method of Gabriel Garcia Marquez's“One Hundred Years of Solitude”and Bextiyar Elî's“Perwane's Evening”, which use the characteristics of magical realism, is compared. The content consists of six sections and many subheadings. In this study, comprehensive information about magical realism, a detailed explanation of how its characteristics are employed in the two novels and a comparative analysis of the magical realism elements of the novels are conducted. The study adopted the qualitative research model, and the works and supporting documents constituting the scope of the study were collected and analysed through document analysis technique. This study demonstrates how magical realism, used by both authors as a tool of self-expression, takes different forms across various geographies, and reveals that it serves as a powerful means of conveying the cultural, historical, and political experiences of communities. At the end of the study, the similar and different aspects of the novel“Perwane's Evening”by Bextiyar Elî, one of the important writers of Kurdish Literature, and the novel“One Hundred Years of Solitude”by Gabriel Garcia Marquez, one of the most important writers of Latin American Literature, were revealed.