Lane segmentation and road detection in smart car vision using deep convolutional neural network
Akıllı araç görüşünde derin evrişimli sinir ağı kullanılarak şerit segmentasyonu ve yol tespiti
  1. Tez No: 940455
  2. Yazar: SARAH KADHIM HWAIDI AL FADHLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, şerit bölümlendirme için derin bir CNN mimarisi tasarlama, eğitme ve değerlendirmenin inceliklerini ele alacak ve ardından yol tespiti için SVM'lerin ayırt edici gücünden yararlanacaktır. Bu tez, bu metodolojilerin kapsamlı bir incelemesi yoluyla, akıllı araç görüş sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve sonuçta sürekli gelişen kentsel ortamda daha güvenli ve daha güvenilir otonom sürüş çözümlerinin önünü açmayı amaçlamaktadır. Toplum dijital iletişim ve verilere giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, insan dilini anlama, işleme ve üretme yeteneği, sanal asistanlardan duygu analizine, makine çevirisinden içerik öneri sistemlerine kadar çeşitli uygulamalarda kritik bir bileşen haline geldi.
Özet (Çeviri)
This thesis will delve into the intricacies of designing, training, and evaluating a deep CNN architecture for lane segmentation and subsequently harness the discriminative power of SVMs for road detection. Through a comprehensive investigation of these methodologies, this thesis aims to contribute to the advancement of smart car vision systems, ultimately paving the way for safer and more reliable autonomous driving solutions in an ever-evolving urban landscape. As society becomes increasingly reliant on digital communication and data, the ability to understand, process, and generate human language has become a critical component in various applications, from virtual assistants and sentiment analysis to machine translation and content recommendation systems.