Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan 9.sınıf matematik ders kitaplarının ve hazırlık sınıfı matematik kitaplarının erdem-değer-eylem bağlamında incelenmesi
Analysis of 9th grade mathematics textbooks and preparation class mathematics books prepared within the Framework of the Century of Türkiye Education model in the context of virtue-value-action
- Tez No: 940456
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024 yılında yapılan köklü değişiklik sonucu Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan öğretim programı ile öğrencilere aktarılması öngörülen ve ortaöğretim matematik öğretim programına dâhil edilen; saygı, sorumluluk ve adalet çatı değerleri etrafında kümelenen tasarruf, sabır, mahremiyet, mütevazılık, sağlıklı yaşam, çalışkanlık, sevgi, dostluk, özgürlük, dürüstlük, vatanseverlik, yardımseverlik, temizlik, duyarlılık, estetik ve merhamet değerlerinin Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları tarafından hazırlanıp öğrencilere ücretsiz dağıtılan ortaöğretim 9. sınıf Matematik birinci cilt ve ikinci cilt ders kitaplarında ve hazırlık sınıfı Matematik kitaplarında hangi sıklıkta yer aldığını tespit etmektir. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaöğretim 9. sınıf Matematik ders kitaplarında ve hazırlık sınıfı Matematik kitaplarında yer alan değerleri araştırmayı amaçlayan bu çalışma, nitel bir araştırma özelliği taşımaktadır. Araştırmanın evrenini, 2024 yılında hazırlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaöğretim 9. sınıf Matematik birinci cilt ve ikinci cilt ders kitapları ve hazırlık sınıfı Matematik kitaplarından oluşturmaktadır. Örneklemi ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilmiş olan MEB 9. sınıf Matematik birinci cilt ve ikinci cilt ders kitabı, MEB hazırlık sınıfı Matematik adlı kitaplar oluşturmaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline göre hazırlanan MEB 9. sınıf Matematik kitaplarında ve hazırlık sınıfı Matematik kitaplarında en sık karşılaşılan değer çalışkanlık değeri olup adalet, mütevazılık ve özgürlük değerlerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the frequency of values clustered around the fundamental values of respect, responsibility, and justice, as included in the secondary education mathematics curriculum and expected to be conveyed to students through the curriculum prepared within the scope of the Century of Turkey Maarif Model, which was extensively revised in 2024. These values are thrift, patience, privacy, modesty, healthy living, diligence, love, friendship, freedom, honesty, patriotism, benevolence, cleanliness, sensitivity, aesthetics, and compassion, and are included in the 9th-grade mathematics textbooks and preparatory mathematics books prepared by the Ministry of National Education Publications and distributed to students free of charge. This study, aiming to investigate the values included in the 9th-grade Mathematics textbooks and preparatory class Mathematics books of the Century of Turkey Maarif Model, is characterized by a qualitative research nature. The universe of the research comprises the 9th-grade Mathematics volume 1 and volume 2 textbooks and preparatory class Mathematics books prepared in 2024 within the scope of the Century of Turkey Maarif Model. The sample consists of the books selected by the convenient sampling method, which is one of the purposive sampling methods, specifically the 9th grade Mathematics volume 1 and volume2 Textbook and the preparatory class Mathematics books. Content analysis method was used for data analysis. According to the Türkiye Century Education Model, the most frequently encountered value in the 9th-grade mathematics textbooks and preparatory class mathematics textbooks prepared by the Ministry of National Education (MEB) is diligence, while the values of justice, modesty, and freedom have not been observed.