Dynamıc optımızatıon of solar panel system and ıts demanded sıde management
Güneş paneli sisteminin dinamik optimizasyonu ve talep yönetimi
  1. Tez No: 940462
  2. Yazar: KHODR HAJ ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye, sürdürülebilir geleceğinin önemli bir bileşeni olarak dikkatini giderek yenilenebilir güneş enerjisine çeviriyor. Ülkenin güneş ışığı kaynaklarının bol olması ve artan enerji talebi, güneş enerjisi projelerine önemli yatırımların yapılmasının önünü açmıştır. Fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması, çevre refahının desteklenmesi ve enerji güvenliğinin sağlanmasına stratejik olarak odaklanan Türkiye'nin yenilenebilir güneş enerjisi sektörü hızla gelişiyor. Bu değişim, yalnızca küresel temiz enerji hedefleriyle uyumlu olmakla kalmıyor, aynı zamanda geleneksel enerji kaynaklarının çevresel etkilerini azaltarak Türkiye'nin ekonomik büyümesine de katkıda bulunuyor. Sürdürülebilir enerji çözümlerindeki dikkate değer önemi nedeniyle güneş paneli sistemlerinin benimsenmesi dünya çapında ivme kazanıyor. Güneş paneli sistemlerinin entegre edilmesi, fosil yakıtlara olan bağımlılığı büyük ölçüde azaltma, sera gazı emisyonlarını azaltma ve daha yeşil bir geleceğin yolunu açma potansiyelini taşıyor. Güneşin bol ve yenilenebilir enerjisinden yararlanan bu sistemler, enerji bağımsızlığına, maliyet tasarrufuna ve çevrenin korunmasına katkıda bulunur. Doğrudan sağlanan ekonomik faydaların ötesinde, güneş paneli sistemlerini benimsemek, sorumlu enerji tüketimine olan bağlılığı gösterir ve iklim değişikliğinin acil küresel sorununa çözüm getirir. Bireyler, işletmeler ve topluluklar daha temiz ve daha verimli enerji alternatiflerini benimsemeye çalışırken, güneş paneli sistemlerinin uygulanması daha temiz ve daha dayanıklı bir enerji geleceği yaratmaya yönelik önemli bir adım olarak ortaya çıkıyor. Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin güneş enerjisi çerçevesine entegre edilen güneş panelleri tarafından yakalanan güneş ışınımının verimli kullanımını arttırmaktır. Araştırmada saatlik, mevsimsel ve altı aylık performans aralıkları gibi farklı zaman dilimleri dikkate alınarak bu paneller için en avantajlı eğim açısının belirlenmesi amaçlandı. Bunu başarmak için çalışmada, güneş radyasyonuna maruz kalma durumunu değerlendirmek üzere Fotovoltaik Coğrafi Bilgi Sistemi (PVGIS) kullanılmış ve panellerin eğilmesi gereken en uygun açıları belirlemek için PVGIS metodolojisi uygulanmıştır. Bu proje, güneş paneli sistemlerinin dinamik optimizasyonuna odaklanarak bu çabaları daha da genişletiyor. Proje, altı yatay yöne yönlendirilmiş ve önceden tanımlanmış beş açı arasında hareket eden hareketli bir güneş panelinin performansını analiz ederek, her saat boyunca güneş enerjisi emilimi için en uygun yönleri ve açıları anlamayı amaçlamaktadır. Adımlar panel hareketini, veri toplamayı, İsantbul Aydın Üniversitesi'nde hâlihazırda uygulanmakta olan mevcut güneş panelleriyle karşılaştırmayı ve sonuç analizini içerir ve güneş enerjisinden daha etkili bir şekilde faydalanmak için değerli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
Turkey has increasingly turned its attention towards solar renewable energy as a pivotal component of its sustainable future. The country's abundant sunlight resources and growing energy demands have paved the way for significant investments in solar power projects. With a strategic focus on reducing dependence on fossil fuels, promoting environmental well-being, and achieving energy security, Turkey's solar renewable energy sector is rapidly evolving. This shift not only aligns with global clean energy goals but also contributes to Turkey's economic growth while mitigating the environmental impact of traditional energy sources. The adoption of solar panel systems is gaining momentum worldwide due to their remarkable significance in sustainable energy solutions. Integrating solar panel systems holds the potential to greatly reduce reliance on fossil fuels, curb greenhouse gas emissions, and pave the way for a greener future. By harnessing the abundant and renewable energy of the sun, these systems contribute to energy independence, cost savings, and environmental preservation. Beyond the immediate economic benefits, embracing solar panel systems showcases a commitment to responsible energy consumption and addresses the pressing global challenge of climate change. As individuals, businesses, and communities seek to embrace cleaner and more efficient energy alternatives, the application of solar panel systems emerges as a pivotal step towards creating a cleaner and more resilient energy future. The primary goal of this study was to enhance the efficient utilization of solar radiation captured by the solar panels integrated into Istanbul Aydin University's solar energy framework. The research aimed to determine the most advantageous tilt angle for these panels, accounting for different time periods such as hourly, seasonal, and semi-annual performance intervals. To achieve this, the study utilized the Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) to evaluate solar radiation exposure and implemented PVGIS methodology to identify the optimal angles at which the panels should be inclined. This project further expands on these efforts by focusing on the dynamic optimization of solar panel systems. By analyzing the performance of a movable solar panel, oriented towards six horizontal directions and moving between five pre-defined angles, the project aims to understand the optimal directions and angles for solar energy absorption throughout each hour. The steps involve panel movement, data collection, comparison with current solar panels that is already been implemented in Isantbul Aydin University, and results analysis, contributing valuable insights to harness solar energy more effectively.