Foramınıferal bıostratıgraphy and mıcrofacıes analysıs of permıan carbonates exposed around akbulak vıllage ın the eastern part of lake van (Turkıye)
Van gölü (Türkiye) doğu akbulak köyü çevresinde maruz kaldığı permiyen karbonatların foraminiferal biyotratigrafisi ve mikrofasıy analizi
  1. Tez No: 940486
  2. Yazar: VIYAN ABID TAHER ALMAHMADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu'da Akbulak Köyü (Muradiye, Van) civarında yayılım gösteren Permiyen Yamanyurt Formasyonu'na ait birimlerin biyostratigrafik, sedimantolojik, stratigrafik ve sekans stratigrafik özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Permiyen Yamanyurt Formasyonunu içeren yaklaşık 51 m kalınlığında bir kesiti ölçülmüş ve 44 örnek detaylı olarak çalışılmıştır. İncelenen örneklerde, Climacammina, Dunbarula, Eopolydiexodina, Eotuberitina, Globivalvulina, Glomomidiella, Multidiscus, Nankinella, Neodiscus, Neodiscopsis?, Pachyphloia, Parafusulina, Protonodosaria?, Pseudolangella türlerini içeren foraminifer topluluğu elde edilmiştir. Bu foraminifer topluluklarına dayanılarak çalışılan istifin yaşı Orta Permiyen olarak belirlenmiştir. İlk çalışmalarda Triyas olarak yaşlandırılan bu birimin yaşı belirlenen foraminifer türlerine dayanarak Wordiyen-Kapitaniyen (Orta Permiyen) olarak belirlenmiştir. Çalışılan istifin çökelme geçmişini anlamak ve sekans stratigrafik çerçevesini oluşturmak için ayrıntılı mikrofasiyes çalışmaları yapılmış ve kıyı gerisi, sığ ve kıyı önü ortamları karakterize eden yedi farklı mikrofasiyes tipi tanımlanmıştır. Tanımlanan bu mikrofasiyes tipleri; biyoklastik vaketaşı, biyoklastik tanetaşı, intra- biyoklastik tanetaşı, intra-biyoklastik istiftaşı-tanetaşı, biyoklastik istiftaşı, biyoklastik vaketaşı-istiftaşı ve mikritik zarflı biyoklastik tanetaşı fasiyeslerini içermektedir. Tanımlanan mikrofasiye türlerinin düşey istifleme yapılarına dayanılarak, çalışılan kesitte transgresif ve yüksek deniz seviyesi sistem çökellerini içeren sekans stratigrafik çatı oluşturulmuştur. Transgresif sistem çökelleri genel olarak kıyı önü fasiyesleri ile belirgin iken, yüksek deniz seviyesi sistem çökelleri ise çoğunlukla kıyı gerisi fasiyesleri ile karakterize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to delineate the biostratigraphic, sedimentologic, stratigraphic characteristics, and sequence stratigraphic analysis of the Permian units of the Yamanyurt Formation in Eastern Anatolia around Akbulak village (Muradiye, Van). For this purpose, an approximately 51 m thick section of the Permian Yamanyurt Formation was measured, and 44 samples have been studied in detail. The studied samples have yielded foraminiferal assemblage comprising the species of Climacammina, Dunbarula, Eopolydiexodina, Eotuberitina, Globivalvulina, Glomomidiella, Multidiscus, Nankinella, Neodiscus, Neodiscopsis?, Pachyphloia, Parafusulina, Protonodosaria?, Pseudolangella. Based on these foraminiferal assemblages, the studied unit is assigned to the Middle Permian. Initially aged to the Triassic, these limestone unit have been reassigned to the Wordian-Capitanian (Middle Permian) based on the defined foraminiferal species. To understand the depositional history and define the sequence stratigraphic outline of the studied section, detailed microfacies studies have been carried out, and seven different microfacies types characterizing backshoal, shoal, and foreshoal environments have been identified. These defined microfacies types involve bioclastic wackestone, bioclastic grainstone, intra-bioclastic grainstone, intra-bioclastic packstone- grainstone, bioclastic packstone, bioclastic wackestone-packstone, and coated bioclastic grainstone. Based on the vertical stacking patterns of defined microfacies types, the sequence stratigraphic framework has been constructed in the studied section involving a set of transgressive and highstand systems tracts. The transgressive systems tract is mainly distinct by shoal and foreshoal facies, while the highstand systems tract is mostly characterized by shoal and backshoal facies.