Kelkit havzasında Gölova-Koyulhisar arasının doğal çevre özellikleri
The natural environment characteristics of between Gölova-Koyullhisar in the basın of Kelkit
  1. Tez No: 94049
  2. Yazar: İBRAHİM EVRENSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KELKİT HAVZASINDA GÖLOVA - KOYULHİSAR ARASININ DOĞAL ÇEVRE ÖZELLİKLERİ İbrahim EVRENSEL Tez Danışmanı: Doç. Dr. Hakkı YAZICI 2000, Sayfa: 112 Jüri: Doç. Dr. Hakkı YAZICI Araştırmamıza konu oluşturan saha, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Saha içerisinde yer alan Suşehri, Akıncılar, Gölova ilçeleri yönetim bakımından Sivas İline bağlıdır. 1665 km2 yüz ölçüme sahip araştırma sahası, kuzeyden Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk (Giresun), doğu ve güneydoğudan Refahiye (Erzincan), güneyden İmranlı (Sivas) ve batıdan Koyulhisar (Sivas) ilçeleri ile komşudur. Bugünkü morfolojisini büyük ölçüde Alt Pleyistosen'in sonlarına doğru kazanan havzanın şekillenmesinde, birinci derecede etkili olan unsur, Kuzey Anadolu Fayı'dır. Araştırma sahası, Kuzey Anadolu Alp Kıvrımları içinde bir sımr meydana getirmektedir. Bölgenin güney kısmı İç Anatolidlere, kuzey kısmı ise Dış Anatolidlere bağlıdır. Ağvanis (Gölova) ve çevresinde geniş yer tutan metamorfitler sahadaki en eski temel kayaçlan oluşturmaktadır. Araştırma sahamızın önemli bir kısmım oluşturan Suşehri Ovası, Doğu Karadeniz Bölümü'nün güneybatısında yer alan bir depresyon sahasıdır. Ovanın güneyi Kızıldağ ve Kösedağ ile çevrilidir. Kuzey kısmı ise Kuzey Anadolu Dağlan (İğdir Dağı) ile sınırlanmıştır. Araştırma sahasında yıllık ortalama sıcaklık 10.3 °C, yıllık ortalama yağış miktarı ise 409.9 mm'dir. Saha karasal iklim şartlarının etkisindedir. Yeşilırmak'ın en önemli kolu olan Kelkit Çayı'nın, sularını boşalttığı sahada Kılıçkaya, Çamlıgöze ve Gölova baraj gölleri yer alır. Kahverengi orman topraklarının yaygm olduğu araştırma sahamızda yan nemli iğne yapraklı ormanlar, kuru ormanlar, antropojen stepler ve alpin çayır formasyonlan bitki örtüsünün unsurlan olarak yer alırlar.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master THESIS THE NATURAL ENVIRONMENT CHARACTERISTICS OF BETWEEN GÖLOVA-KOYULHİSAR IN THE BASIN OF KELKİT Ibrahim EVRENSEL Supervisor: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI 2000, Pages: 112 Jury: Assoc. Prof. Hakkı YAZICI The field, which formed our searching subject, occupies in the department of The East Black Sea of The Black Sea District. The towns of Suşehri, Akıncılar and Gölova, which occupies in the field, depend on the city of Sivas as administration. The study field, of which superficies 1665 km2 is neighbour with the towns of Şebinkarahisar, Alucra and Çamoluk (Giresun) from north, Refahiye (Erzincan) from east and southeast, İmranlı (Sivas) from south and Koyulhisar (Sivas) from west. The factor, which is effective with the first degree in taking shape of the basin which its morphology of today greatly acquired to the final of the Sub Pleistocene, is The Northern Anatolia Fault. The searching field forms a boundary in the Alp folds of The Northern Anatolia. The south part of district is included the Inner Anatolids, the north part is also included the external Anatolids. The metamorphits, which occupy largely in Ağvanis (Gölova) and its surrounding, form the oldest main rocks. The Suşehri Plain, which occupies an important part of our searching field, is a depression area which takes position in the southwest of The Eastern Black Sea department. The south of the plain is surro unded with Kızıldağ and Kösedağ. The northern part is also limited with The Northern Anatolia Mountains (İğdir Dağı). In the searching field, the avarage annual temparature is 10.3 °C, the avarage annual rainfall is 409.9 mm. The area has a continental climate. Kılıçkaya, Çamlıgöze and Gölova dam lakes, in the area dropped its water of the Kelkit Brook which is the most important arm of Yeşilırmak, take position. In our searching field, the brown forest soils are extensive and the semi-moist pin leafed forests, the dry forests, the antropogen steppes and the alpin grass formations take place as the elements of the plant cover.