Boğazlar rejı̇mı̇ne ı̇lı̇şkı̇n Montrö Sözleşmesı̇ örneğı̇nde antlaşmaların yorumlanmasında bı̇r araç olarak 'sonrakı̇ uygulama'nın ı̇ncelenmesı̇
An examination of 'subsequent practice' as a means in the interpretation of treaties in the case of the montreux convention regarding the regime of straits
- Tez No: 940514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Uluslararası antlaşmaların yorumunda genel kural, Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi'nin 31. maddesinde düzenlenmiştir. Bu kapsamda, antlaşmalar konu ve amacı ışığında, iyi niyetle hükümlerine bağlam içinde olağan anlamları verilerek yorumlanmalıdır. Genel kuralda ayrıca üç tane yorum aracı kabul edilmiştir. Bunlardan biri antlaşmanın sonraki uygulamasıdır. Sonraki uygulama, antlaşma taraflarının yorum konusundaki mutabakatını gösterdiği için tarafların iradesini tespit etmeye yönelik objektif kanıt sunmaktadır. Uygulama, devletlerin yanı sıra uluslararası örgütlerce de gerçekleştirilebilir. Antlaşma taraflarının bunun anlaşmanın doğru yorumu olduğu konusunda hemfikir olmaları bir gerekmektedir. Sonraki uygulama, tarafların antlaşmanın akdinden sonraki iradeleri ile antlaşmayı değiştirmelerini de mümkün kılmaktadır. Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen Montrö Sözleşmesi, 1936 yılında akdedilmiştir ve 89 yıldır yürürlüktedir. Montrö Sözleşmesi'nin yapıldığı zamandan bugüne gerek teknolojik gerekse uluslararası hukukun tedrici gelişimi ve kodifikasyonu çerçevesinde pek çok gelişme yaşanmıştır. Bunların tümü, antlaşmaların yorumu bakımından sonraki değişiklikleri oluşturmaktadır. Ancak bunlardan bazıları, özel öneme sahiptir ve sonraki uygulama niteliğindedir. Bu çerçevede, Türkiye'nin tarafsız olduğu savaş zamanında gemilerin geçişinde II. Nolu Ek'in uygulaması bakımından II. Dünya Savaşı sırasında bazı protestolar yapılmıştır. Bununla birlikte Türkiye'nin ilgili metnin olağan anlamına uygun yorumunun neticede kabul edildiği ifade edilebilir. Daha önemlisi, Türkiye'nin Boğazlarda güvenliğin sağlanması ve çevrenin korunması maksadıyla yaptığı 1998 Tüzüğü, Montrö Sözleşmesi'nin uygulanması bakımından sonraki uygulama niteliğindedir. Tüzükteki düzenlemeler hem IMO tarafından hem de diğer devletlerce kabul edilmiştir. Yapılması planlanan İstanbul Kanalı'nda uygulanacak geçiş rejiminin Montrö Sözleşmesi'ni ihlal etmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The general rule of treaty interpretation is set out in Article 31 of the Vienna Convention on the Law of Treaties. Accordingly, treaties must be interpreted by giving their provisions their ordinary meaning in the context of the treaty, in the light of its object and purpose, and in good faith. The general rule also recognizes three means of interpretation. One of them is the subsequent practice of the treaty. Subsequent practice provides objective evidence to ascertain the will of the parties, as it demonstrates the agreement of the parties to the treaty on interpretation. Practice can be carried out by states as well as international organizations. The parties to the agreement must agree that this is the correct interpretation of the agreement. Subsequent practice also makes it possible for the parties to amend the treaty with their will after the conclusion of the treaty. The Montreux Convention, which regulates the passage through the Turkish Straits, was concluded in 1936 and has been in force for 89 years. There have been many devolopments since the Montreux Convention was concluded, both technologically and within the framework of the gradual and progressive codification of international law. All of these constitute subsequent changes in the interpretation of treaties. However, some of them are of special importance and have the character of subsequent practice. In this framework, some protests were made during World War II regarding the implementation of Annex II to the passage of ships in wartime when Turkey was neutral. However, it can be stated that Turkey's interpretation in accordance with the ordinary meaning of the relevant text was ultimately accepted. More importantly, Turkey's Regulation 1998, which was made for the purpose of ensuring safety in the Straits and protecting the environment, is a subsequent practice in terms of the implementation of the Montreux Convention. The provisions of the Regulation have been accepted by both the IMO and other states. The passage regime to be implemented in the planned Canal Istanbul must not violate the Montreux Convention.