Cloud computing: A better means of information technology outsourcing
Bulut bilgisayar: Bilgi teknolojisi dış kaynak kullanımı için daha iyi bir araç
  1. Tez No: 940516
  2. Yazar: AHMED SABIU BABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
BT yönetimlerini çevrimiçi olarak sunmaya ve kullanmaya yönelik bir gösteriye bulut bilişim denir. Bu, işletmelerin karmaşık yönetim işlerini uzman tedarikçilere devrederken, kendi merkez yetkinliklerine konsantre olmalarına olanak tanır. Bulut bilişim, BT dış kaynak kullanımına yönelik daha hızlı, ılımlı ve ölçeklenebilir bir yaklaşım sunar. Bulut bilişimin ortaya çıkışı, veri inovasyonunda dış kaynak kullanımı sahnesini yeniden şekillendirdi; reklam organizasyonları, geleneksel modellere göre zorlayıcı bir seçmeli ders haline geldi. Bu öneri, bulut bilişimin dönüştürücü potansiyelini, BT yönetimlerinin dış kaynaklardan sağlanmasının önemli bir göstergesi olarak görüyor. Bu değerlendirme, bulut bilişimin dış kaynak kullanımı dünya görüşüne sunduğu faydaları, uygun araştırma ve durum değerlendirmesinin kapsamlı bir denetimini ima ederek araştırır. Bulut tabanlı çözümlerin“ölçeklenebilirlik, maliyet etkinliği, erişilebilirlik, güvenilirlik, güvenlik, yenilikçilik ve veri kurtarma”açısından geleneksel dış kaynak kullanımı sözleşmelerini nasıl geride bıraktığını inceliyor. Ayrıca bu tez, bulut bilişimin ticaret prosedürleri, organizasyon yapıları ve BT yönetim becerilerine ilişkin önerilerini değerlendirmektedir. Satıcı seçimi, geçiş stratejileri, yönetişim sistemleri ve yönetim uyumluluğu da dahil olmak üzere bulut yönetimlerini almaya yönelik hayati önem taşıyan konuları inceler. Varsayımsal bilgi parçalarını gözlemsel kanıtlarla sentezleyen bu çalışma, bulut bilişimin BT dış kaynak kullanımında nasıl devrim yarattığına dair gerçeklere dayalı bir anlayış sunuyor.
Özet (Çeviri)
A demonstrate for giving and utilizing IT administrations online is called cloud computing. This permits businesses to concentrate on their center competencies whereas taking off the complex errands of foundation administration to specialized suppliers. Cloud computing offers an approach to IT outsourcing that is more spry, temperate, and scalable. The appearance of cloud computing has reshaped the scene of data innovation outsourcing, advertising organizations a compelling elective to conventional models. This proposal see into the transformative potential of cloud computing as a predominant implies of outsourcing IT administrations. This consider investigates the benefits that cloud computing offers to the outsourcing worldview by implies of a comprehensive audit of suitable inquire about and case thinks about. It looks at how cloud-based solutions surpass traditional outsourcing contracts in terms of“scalability, cost-effectiveness, accessibility, reliability, security, innovation, and data recovery”. Furthermore, this thesis assesses the suggestions of cloud computing on trade procedures, organizational structures, and IT administration hones. It examines the vital contemplations for receiving cloud administrations, including vendor selection, migration strategies, governance systems, and administrative compliance. By synthesizing hypothetical bits of knowledge with observational prove, this study gives a factual understanding of how cloud computing revolutionizes IT outsourcing.