Polislerin yılmazlıkları ile öznel kariyer başarıları arasındaki ilişkide kariyer motivasyonunun aracı rolü
The mediating role of career motivation in the relationship between police officer's resilience and their subjective career success
- Tez No: 940518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada polislerin sağlıklı kariyer gelişimi göstermesi için öznel kariyer başarılarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda polislerin yılmazlıkları ve öznel kariyer başarısı ilişkisinde kariyer motivasyonunun aracı rolü incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup polislerin yaş, cinsiyet, görev yapılan birim, kıdem ve öğrenim durumları ölçüt olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Emniyet Teşkilatı bünyesinde görev yapmakta olan 314 polis memuru oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Kendini Toparlama Ölçeği-Kısa Form, Kariyer Motivasyonu Ölçeği ve Öznel Kariyer Başarı Ölçeği kullanılarak, Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Aşamalı Regresyon Analizi ve PROCESS Makrosu IBM SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenlerine ilişkin normallik varsayımları merkezi eğilim ölçüleri, çarpıklık ve basıklık katsayıları ile değerlendirilmiş olup verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları ışığında öznel kariyer başarısı ile yılmazlık değişkenleri arasında pozitif yönlü, orta düzey ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öznel kariyer başarısı ile kariyer motivasyonu değişkenleri arasında pozitif yönlü, yüksek düzey ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak yılmazlık ve kariyer motivasyonu değişkenleri arasında pozitif yönlü, yüksek düzey ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Gerçekleştirilen aşamalı regresyon analizi bulguları ilk modelde yılmazlığın anlamlı bir yordayıcı iken, analize ikinci modelde kariyer motivasyonunun dahil edilmesi ile birlikte yılmazlığın anlamlı bir yordayıcı olmadığı, kariyer motivasyonunun ise anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen PROCESS Makrosu analizine göre polislerde yılmazlığın öznel kariyer başarısı üzerindeki etkisinin kariyer motivasyonu aracılığıyla gerçekleştiği tespit edilmiştir. Kariyer motivasyonu, yılmazlık ile öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkide tam aracı role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors affecting the subjective career success of police officers for healthy career development. For this purpose, the mediating role of career motivation in the relationship between police officers' resilience and subjective career success was examined. Predictive correlational design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research was determined by criterion sampling method and the age, gender, unit of duty, seniority and education status of the police officers were determined as criteria. The study group of the research consists of 314 police officers working within the Police Organization. The data were collected through Google Forms by using the personal information form developed by the researcher, Self-Recovery Scale-Short Form, Career Motivation Scale and Subjective Career Success Scale. Pearson Correlation Analysis, Stepwise Regression Analysis and PROCESS Macro IBM SPSS 27 package program were used to analyze the data. The normality assumptions regarding the variables of the study were evaluated with measures of central tendency, skewness and kurtosis coefficients and it was determined that the data were normally distributed. In the light of the findings of the study, there is a positive, moderate and significant relationship between subjective career success and resilience variables. There is a positive, high-level and significant relationship between subjective career success and career motivation variables. Finally, there is a positive, high-level and significant relationship between resilience and career motivation variables. The findings of the stepwise regression analysis showed that while resilience was a significant predictor in the first model, with the inclusion of career motivation in the second model, it was determined that resilience was not a significant predictor and career motivation was a significant predictor. According to the PROCESS Macro analysis, it was determined that the effect of resilience on subjective career success in police officers was realized through career motivation. Career motivation has a full mediating role in the relationship between resilience and subjective career success.