Proto-modernist innovations in Gerard Manley Hopkins' poetic form: Sprung rhythm and the anticipation of modernist aesthetics
Gerard Manley Hopkins'in şiirsel biçiminde proto-modernist yenilikler: Sprung rhythm ve modernist estetiklerin öngörüsü
- Tez No: 953689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Modernizm, dünyanın anlamsızlığını, umutsuz durumunu ve bireylerin kendilerinden ve toplumlardan soyutlanmış olmalarını büyük ölçüde ön plana çıkaran, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir edebiyat akımıdır. Modernizmin bu konulara odaklanmasının temel nedenleri sanayileşme, teknolojik ilerlemeler ve dolayısıyla çevrenin kirlenmesidir. T. S. Eliot ve Ezra Pound gibi önemli modernist yazarlar,“modern”bireylerin karşılaştığı tüm bu sorunlara değinmeyi başarırlar. Bireylerin gerçek sıkıntılarını ortaya koyan modernistler, ayrıca geleneksel kalıplara meydan okurlar. Benzer şekilde şair ve rahip olan Gerard Manley Hopkins de bu edebiyat akımının bir ölçüde temsilcisidir. 1844-1889 yılları arasında yaşamasından ötürü modernist bir şair olarak görülmemesine rağmen Hopkins'in şiirleri, şairin yenilikçi üretimleri, dil kullanımı, endüstriyel kirliliğe ve insanlığın hiçbir yere varmayan düz bir çizgiyi amaçsızca takip etmesine yönelik eleştirileri sayesinde bu edebiyat akımının merceğinden yorumlanabilir. Buna göre, şairin çok sayıda şiiri olmasına karşın, Hopkins'in modernist yönlerini araştırmak üzere üç şiiri tercih ettik:“God's Grandeur”,“Pied Beauty”ve“Spring and Fall”. Zira bu şiirlerde, sprung rhythm, parçalanma ve doğa ile insan arasındaki ilişki gibi bazı modernist göndermeler bulmak mümkündür. Bu bağlamda bu çalışma, Hopkins'in bahsedilen şiirlerinden örnekler vererek, Hopkins'in şiirini modernizm ışığında incelemeyi ve şairin modernist duruşunu resmetmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernism is an early 20th century literary movement that greatly highlights the meaninglessness, desperate situation of the world, and the alienated individuals from themselves and communities. The fundamental reasons why modernism focuses on these issues are mainly about the industrialization, technological advances and thus the pollution of environment. Crucial modernist writers like T. S. Eliot and Ezra Pound succeed in touching upon those entire problems“modern”individuals encounter. Having evinced the real troubles of individuals, modernists also challenge the traditional patterns. Similarly, Gerard Manley Hopkins, a poet and priest, is a representative of the literary movement to some extent. Though he is not regarded as a modernist poet due to his life experienced between 1844 and 1889, Hopkins' poetry can be interpreted through the lens of the literary movement thanks to his innovative productions, use of language, and criticism of the industrial pollution and humankind's aimless pursue of a straight line resulting in nowhere. Accordingly, although the poet has numerous poems, we investigate Hopkins' modernist sides within three selected poems “God's Grandeur,”“Pied Beauty,”and“Spring and Fall” since one can find some modernist implications in these poems such as sprung rhythm, fragmentation, and the relationship between nature and human beings. In this context, this study, by providing examples from those mentioned poems, aims to analyze Hopkins' poetry in the light of modernism and to picture the poet's modernist posture.