Yeşil sentez yoluyla ökse otundan (Viscum album) sentezlenen AgNP'lerin karbapenem dirençli mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial activity of silver nanoparticles (AgNPs) synthesized via green synthesis from Viscum album against carbapenem-resistant microorganisms
  1. Tez No: 964567
  2. Yazar: FATMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Antibiyotik direnci, özellikle karbapenem dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda ciddi tedavi zorluklarına yol açmakta ve küresel sağlık açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, yeni ve etkili antimikrobiyal ajanlara olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Gümüş nanoparçacıklar (AgNP'ler), sahip oldukları antimikrobiyal özellikler, geniş yüzey alanları ve biyouyumlulukları nedeniyle alternatif tedavi yaklaşımlarında ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, yeşil sentez yöntemi kullanılarak Viscum album bitkisinden AgNP'lerin sentezlenmesi ve bu nanoparçacıkların karbapenem dirençli bakterilere karşı antimikrobiyal etkinliklerinin incelenmesidir. Çalışmanın ilk aşamasında, V. album ekstresi ile gümüş nitrat çözeltisinin etkileşimi sonucunda AgNP'ler sentezlenmiştir. Elde edilen nanoparçacıkların yapısal ve kimyasal karakterizasyonları UV-Vis spektroskopisi, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), dinamik ışık saçılımı (DLS) ve Zeta potansiyel analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. UV-Vis analizinde 425 nm'de gözlenen pik, yüzey plazmon rezonansının oluştuğunu doğrulamıştır. SEM görüntülerinde, yaklaşık 20-25 nm çapında, küresel şekilli ve homojen dağılımlı nanoparçacıklar gözlenmiştir. EDX ve FT-IR analizleri, nanoparçacıkların yüzeyinde bitkisel kaynaklı elementler ve fonksiyonel grupların varlığını göstermiştir. Sentezlenen AgNP'lerin antimikrobiyal etkinliği, karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii ve Escherichia coli suşları üzerinde değerlendirilmiştir. Minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) testleri sonucunda, en yüksek konsantrasyon olan 41.15 µM'de tüm suşlarda yaklaşık %100 inhibisyon sağlandığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, yeşil sentezle elde edilen AgNP'lerin çoklu antibiyotik direncine sahip patojenlere karşı biyomedikal uygulamalarda kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance, particularly in infections caused by carbapenem-resistant bacteria, presents significant treatment challenges and poses a major global health threat. Accordingly, there is an increasing need for novel and effective antimicrobial agents. Silver nanoparticles (AgNPs) have emerged as promising alternative therapeutic agents due to their antimicrobial properties, large surface area, and biocompatibility. This thesis aims to synthesize AgNPs using a green synthesis method from Viscum album (mistletoe) and to investigate their antimicrobial activity against carbapenem-resistant bacteria. In the initial phase of the study, AgNPs were synthesized by reacting silver nitrate solution with an extract of Viscum album. The structural and chemical characterizations of the synthesized nanoparticles were carried out using UV-Vis spectroscopy, Fourier-transform infrared spectroscopy (FT-IR), scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), dynamic light scattering (DLS), and zeta potential analyses. The UV-Vis spectrum exhibited a peak at 425 nm, confirming the formation of surface plasmon resonance. SEM images revealed spherical and uniformly distributed nanoparticles with an average size of approximately 20-25 nm. EDX and FT-IR analyses indicated the presence of plant-derived elements and functional groups on the surface of the nanoparticles. The antimicrobial activity of the synthesized AgNPs was evaluated against carbapenem-resistant strains of Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, and Escherichia coli. Minimum inhibitory concentration (MIC) assays demonstrated approximately 100% inhibition at the highest concentration tested (41.15 µM) across all strains. These results suggest that AgNPs synthesized via green synthesis possess significant potential for biomedical applications against multidrug-resistant pathogens.