Türkiye fen bilimleri dersi programındaki deprem konusunun uluslararası fen dersi öğretim programları ile karşılaştırılması: Japonya, Endonezya ve Yeni Zelanda örneği
Comparison of earthquake subject in Turkish science curriculum with international science curricula: The case of Japan, Indonesia and New Zealand
  1. Tez No: 940602
  2. Yazar: SÜMEYYE EROLDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada ülkemiz gibi deprem kuşağında yer alan ve sık sık deprem yaşayan Japonya, Endonezya ve Yeni Zelanda Fen Dersi Öğretim Programlarındaki deprem konusunun, Türkiye Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programındaki deprem konusu içerik karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanıldığı için nitel araştırma modellerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Çalışmanın verileri doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiştir. Ayrıca konu hakkında derinlemesine bilgi almak için yetkililerle (programları incelenen ülkelerin deprem konusundaki yetkilileri ve Türkiye'de program konusunda uzman araştırmacılar) yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Çalışmada bilgi kaynağı olarak ülkemizin ve seçilen ülkelerin Fen Dersi Öğretim Programları, bu konu ile ilgili alan yazındaki makaleler, tezler, bildiriler, bilimsel kitaplar ve üniversitelerin deprem raporları kullanılmıştır. Öncelikle ulaşılan kaynaklar çalışmanın inceleme kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. İngilizce kaynaklar araştırmacı tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Sınıflandırılma sonucu elde edilen veriler tablolar halinde ülke bazında karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Tablolardaki verilerin incelenmesi sonucunda bu ülkelerin öğretim programlarında yer alan deprem konularına ait kazanım sayısı ile içeriğinin ve bu kazanımların işlenmesi için ayrılan ders saatinin her sınıf seviyesi için ülkemize göre çok daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre ise bu ülkelerde deprem eğitim ile ilgili okul içi-dışı uygulamalarının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu uygulamaların nasıl yapıldığına dair ayrıntılı bilgi edinilmiştir. Elde edilen bulgular sonucu tespit edilen benzerlik ve farklılıklar değerlendirildiğinde Türkiye Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında olması gereken olumlu yöndeki yenilikler bu çalışmada öneri halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the earthquake subject in the Science Curricula of Japan, Indonesia and New Zealand, which are located in an earthquake zone like our country and frequently experience earthquakes, and the earthquake subject in the Turkish Science Curriculum in terms of content. Qualitative research method was used in the study. Since semi-structured interview method was used, phenomenology, one of the qualitative research models, was used. The data of the study were obtained by document analysis method. In addition, semi-structured interviews were conducted with the authorities (earthquake officials of the countries whose programmes were examined and researchers in Turkey who are experts on the programme) to get in-depth information on the subject. Science Curricula of Turkey and the selected countries, articles, theses, dissertations, papers, scientific books and earthquake reports of universities were used as sources of information in the study. Firstly, the sources were classified according to the examination criteria of the study. English sources were translated into Turkish by the researcher. The data obtained as a result of classification are presented in tables comparatively on country basis. As a result of the examination of the data in the tables, the number and content of the learning outcomes related to earthquake topics in the curricula of these countries and the number of lesson hours allocated for the teaching of earthquake topics were analysed. According to the results of semi-structured interviews, it was determined that there are in-school and out-of-school practices related to earthquake education in these countries. In addition, detailed information was obtained on how these practices were carried out. When the similarities and differences determined as a result of the findings are evaluated, the positive innovations that should be in the Turkish Science Curriculum are presented as suggestions in this study.