Exploring the role of extramural english in relation to academic achievement and motivation: A mixed-method inquiry into young adult efl learners' experiences
Okul dışı ı̇ngı̇lı̇zcenı̇n akademı̇k başarı ve motı̇vasyon üzerı̇ndekı̇ rolünün incelenmesi: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen genç yetı̇şkı̇n öğrencı̇lerı̇n deneyı̇mlerı̇ne yönelik karma yöntemli bı̇r araştırma
  1. Tez No: 940603
  2. Yazar: OZAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Okul dışı İngilizce (EE), İngilizce öğrenme amacı olmaksızın eğitim bağlamları dışında gerçekleştirilen faaliyetlerde kullanılan İngilizceyi ifade eder. Bu alan, özellikle 2000'li yılların sonlarından bu yana İngiliz Dili Eğitimi (ELT) alanında yaygın olarak araştırılan bir alan olmuştur. Şimdiye kadar EE ile ilgili çalışmalar, dil öğrenimi/ediniminin çeşitli yönlerine odaklanmıştır. Ancak, araştırmalar çoğunlukla nicel veri toplama ve analiz yöntemlerine dayanmakta olup sınırlı sayıda çalışma ayrıca belirli ölçüde nitel yönteme de başvurmaktadır. Bu çalışma, karma yöntem yaklaşımını kullanarak EE, motivasyon ve akademik başarı arasındaki olası ilişkileri araştırmayı amaçlamış, ancak öğrencilerin bakış açılarına dair daha derin bir içgörü elde etmek için ağırlıklı olarak nitel yöntemlerden faydalanmıştır. İstanbul'daki bir üniversitenin İngilizce hazırlık programında okuyan Türk katılımcılardan (N = 30) elde edilen veriler, Coşkun ve Mutlu (2017) tarafından geliştirilen Okul Dışı İngilizce Kullanım Ölçeği (EEUS), sınav puanlarını gösteren belgeler, dil günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. B1 seviyesinden sonra EEUS uygulanarak yapılan örneklemenin ardından, katılımcılar B2 seviyesi boyunca sekiz hafta süresince dil günlükleri tutmuştur. Günlüklerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak EE etkinliklerinin türleri, sıklığı, süresi ve içerdiği beceriler tespit edilmiştir. Dil günlüklerinin içerik analizinden elde edilen nicel veriler, EE etkinlikleri ile sınav puanları arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek için kullanılmıştır. Sonuçlar, EE aktiviteleriyle akademik başarı arasında tüm beceriler yönünden güçlü veya orta düzeyde pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymuş olup en sık kullanılan beceri olmasına rağmen dinleme becerisi yönünden zayıf korelasyon göstermiştir. Görüşmeler yoluyla toplanan veriler tematik olarak analiz edilmiştir. Katılımcıların çoğu EE ve dil öğrenimine karşı önemli ölçüde motive olduklarını ve genellikle EE'nin dil becerilerine katkıda bulunduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Extramural English (EE) refers to the English used in activities conducted outside educational contexts without the intention to learn English. It has been a widely researched area in the field of English Language Teaching (ELT), especially since the late 2000s. The studies have so far focused on various aspects of language learning/acquisition with regard to EE. However, research mostly leans on the quantitative methods of data collection and analysis, though a limited number also incorporates qualitative methodology to some extent. This study aimed to investigate the possible relationships between EE, motivation, and academic achievement by employing a mixed-methods approach, but relying more on the qualitative method in order to obtain a deeper insight into learners' perspectives. Provided by Turkish participants (N = 30) studying at the English preparatory program at a university in İstanbul, the data was collected with the Extramural English Use Scale (EEUS) by Coşkun and Mutlu (2017), documents containing exam scores, language diaries, and semi-structured interviews. Following the sampling through the EEUS after the B1 level, the participants filled out language diaries throughout B2 for eight weeks. The data obtained from the diaries were subject to content analysis that yielded the types and duration of the EE activities as well as the skills involved. The quantitative data emerged from the content analysis of language diaries was used to examine if there is a relationship between EE activities and the exam scores. The results demonstrate either a strong or a moderate positive correlation for academic achievement with all skills but listening, for which they show a weak correlation although listening was the most commonly used skill. The data collected through the interviews were analyzed thematically. Most participants were significantly motivated towards EE and language learning and generally believed EE to contribute to their language skills.