Güzel sanatlar liselerinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin müzelerin eğitim ortamı olarak kullanılmasına ilişkin görüşleri
Opinions of visual arts teachers working in fine arts high schools on the use of museums as an educational environment
  1. Tez No: 940661
  2. Yazar: PINAR ÖZTÜRKLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BOLU SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar öğretmenlerinin müzelerin eğitim ortamı olarak kullanılmasına ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Fenomenoloji desenine dayalı nitel bir araştırma olarak tasarlanan çalışmanın örneklemini, Ankara'daki dört Güzel Sanatlar Lisesinde görev yapan 18 Görsel Sanatlar öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin müzelerin eğitim ortamı olarak kullanılmasının öğrenci yeterliklerini geliştirdiğini düşündüğünü ortaya koymuştur. Buna karşın; müze eğitimi dersinin yalnızca 11. ve 12. sınıflarda verildiği, yeni öğretim programında ise bağımsız bir müze eğitimi dersine yer verilmediği, bunun yerine kazanımların diğer derslere bütünleştirilmeye çalışıldığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin çoğu, müzelerde desen ve çizim ağırlıklı etkinlikler gerçekleştirdiğini belirtmiş; etkinlik yapamayanlar ise ulaşım ve maddi sorunları gerekçe göstermiş, bu durumda okul ortamında müze eserlerine dayalı etkinlikler düzenlediklerini ifade etmiştir. Okul yönetimlerinin genellikle müze ziyaretlerine olumlu yaklaştığı, ancak olumsuz tutum sergileyen yöneticilere karşı öğretmenlerin ikna çabası gösterdiği saptanmıştır. Öğrencilerin ise müze ziyaretlerine ilgi ve merakla yaklaştığı belirtilmiştir. Öğretmenler, müzelerin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine özel atölye alanları düzenlenmesi ve belirli gün ve saatlerde ücretsiz tahsis edilmesi önerisinde bulunmuştur. Ayrıca okul içinde müze benzeri ortamlar oluşturulması da çözüm olarak sunulmuştur. Demografik özelliklere göre, 11-20 yıl mesleki kıdeme sahip ve Resim ana sanat dalındaki öğretmenlerin müze etkinliklerine daha olumlu yaklaştığı, lisans mezunu öğretmenlerin ise yöneticileri ikna etme konusunda daha girişken olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, müzelerin sanat eğitiminde etkili bir öğrenme ortamı sunduğunu, ancak fiziksel ve lojistik düzenlemelerle desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, müze eğitimi kazanımlarının öğretim programlarına daha sistematik şekilde bütünleştirilmesi, öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimler ve müzelerin erişilebilirliğinin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the views of Visual Arts teachers at Fine Arts High Schools regarding the use of museums as educational environments. Designed as a qualitative research based on the phenomenological pattern, the sample of the study consisted of 18 Visual Arts teachers working at four Fine Arts High Schools in Ankara. The data were collected using a semi-structured interview form and evaluated through content analysis. The research findings revealed that teachers believe that using museums as an educational environment improves student competencies. However, it was determined that museum education is only taught in the 11th and 12th grades, and that the new curriculum does not include an independent museum education course; instead, the learning outcomes are integrated into other courses. Most teachers stated that they carried out activities focused on drawing and sketching in museums; those who could not carry out activities cited transportation and financial problems as reasons, stating that they organised activities based on museum artefacts in the school environment in such cases. It was found that school administrations generally had a positive attitude towards museum visits, but teachers made efforts to convince administrators who had a negative attitude. It was noted that students approached museum visits with interest and curiosity. Teachers suggested that museums organise special workshop areas for Fine Arts High School students and allocate them free of charge on specific days and times. Creating museum-like environments within schools was also suggested as a solution. According to demographic characteristics, teachers with 11-20 years of professional experience and those specialising in painting were found to have a more positive attitude towards museum activities, while teachers with a bachelor's degree were more proactive in persuading administrators. The results indicate that museums provide an effective learning environment for art education, but require support through physical and logistical arrangements. In this regard, it is recommended that the benefits of museum education be systematically integrated into teaching programmes, that in-service training be provided for teachers, and that the accessibility of museums be improved.