Logoya yönelik tutumun kültürel miras üzerindeki etkisinin incelenmesi: Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi örneği
Examining the effect of attitude towards logo on cultural heritage: Trakya University, Edirne Governorship and Edirne Municipality example
  1. Tez No: 891586
  2. Yazar: BİLGE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma, resmi kurumların logolarına yönelik tutumların, bu logoların şehirleri temsil etme üzerindeki etkisini incelemektedir. Logolar, sadece kurumların kimliklerini değil, aynı zamanda temsil ettikleri şehirlerin kültürel, tarihi ve coğrafi özelliklerini de yansıtır. Dolayısıyla, logolara yönelik tutumlar, bu görsel unsurların şehir kimliğini ne kadar etkili bir şekilde temsil ettiğini anlamada kritik bir rol oynar. Bu bağlamda, Edirne ilinin önemli kurumlarından Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi'ne ait logoların üniversite öğrencileri tarafından nasıl algılandığı ve bu algıların logoların şehri temsili üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören 411 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anket formu hem fiziki hem de online olarak hazırlanmış ve katılımcılara yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Araştırmanın logoların şehri temsil gücünü gösteren kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma logoların sahip olduğu özelliklerin hangilerinin şehri temsil üzerinde etkili olduğunu gösteren kapsamlı bir çalışmadır. Literatürde logonun sahip olduğu özelliklerin hangilerinin şehri temsil üzerinde daha etkili olduğunu gösteren çalışmalara rastlanmamış olması bu çalışmanın önemini daha da artırmaktadır. Aynı anda şehir için öneli olan üç farklı kurumun logolarına yönelik tutumu inceleyip, bunları birbiriyle karşılaştırması araştırma sonuçlarının genellenebilirliğini de artırmaktadır. Araştırmanın önemli bir yönü de hem şehrin sakinleri hem de şehre dışardan gelenlerden verilerin toplanarak bu kişilerin tutumlarının karşılaştırılmasına olanak tanımasıdır. Dolayısıyla hem şehir sakinleri hem de turistlerin bakış açısına dayanarak logoların yeniden dizayn edilmesine imkan sağlanmaktadır. Katılımcılar ankette yer alan ifadeler aracılığıyla logoların estetik değerlerini, sembolik anlamlarını ve kent kimliğine katkılarını değerlendirmektedir. Araştırma bulguları, her üç logoya yönelik logoya yönelik olumlu tutumların, logonun şehri temsil etme gücünü artırdığını göstermektedir. Trakya Üniversitesi logosunun şehri temsili üzerinde etkili olan özellikler logonun yapay-doğal olması, hareketsiz-hareketli olması, asimetrik-simetrik olması ve köşeli-yuvarlak olmasıdır. Edirne Valiliği logosunun şehri temsili üzerinde etkili olan özellikler logonun yapay-doğal olması, hareketsiz-hareketli olması, derinliksiz-derinlikli olması, asimetrik-simetrik olması, dengesiz-dengeli olması ve enine boyuna orantısız-orantılı olmasıdır. Edirne Belediyesi logosunun şehri temsili üzerinde etkili olan özellikler logonun yapay-doğal olması, hareketsiz-hareketli olması, basit-detaylı olması, derinliksiz-derinlikli olması ve dengesiz-dengeli olmasıdır. Bu araştırma, logoya yönelik tutumların, logonun şehri temsil etme üzerindeki etkisini vurgularken, şehir logolarının tasarımında dikkate alınması gereken önemli faktörleri de ortaya koymaktadır. Şehir logolarının, estetik değerlerinin yanı sıra, şehir kimliğini yansıtan sembolik unsurları da içermesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, logoların halk tarafından benimsenmesi ve tanınması için, logoların tasarımı sürecine yerel halkın da dahil edilmesi önerilmektedir. Bu, logoların şehir kimliğiyle daha uyumlu ve etkili olmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of attitudes towards the logos of official institutions on the representation of cities by these logos. Logos not only reflect the identity of institutions but also the cultural, historical, and geographical characteristics of the cities they represent. Therefore, attitudes towards logos play a critical role in understanding how effectively these visual elements represent the city's identity. In this context, the perception of the logos of significant institutions in Edirne, namely Trakya University, Edirne Governorship, and Edirne Municipality, by university students and the effect of these perceptions on the representation of the city by the logos were investigated. A survey was conducted with 411 students studying at Trakya University. The survey form was prepared both physically and online, and it was administered to participants both face-to-face and online. The study is expected to make a significant contribution to the literature due to its comprehensive examination of the logos' ability to represent the city. This research identifies which characteristics of logos are influential in representing the city. The importance of this study is further heightened by the lack of existing literature that investigates which features of a logo are more effective in representing a city. By simultaneously examining and comparing attitudes towards the logos of three different institutions important to the city, the generalizability of the research findings is also increased. Another significant aspect of the research is that it collects data from both city residents and visitors, allowing for a comparison of their attitudes. Consequently, this enables the redesign of logos based on the perspectives of both city residents and tourists. Participants evaluate the aesthetic values, symbolic meanings, and contributions to city identity of the logos through the statements included in the survey. The research findings indicate that positive attitudes towards each of the three logos enhance the logos' ability to represent the city. The characteristics of the Trakya University logo that are effective in representing the city include whether the logo is artificial-natural, static-dynamic, asymmetrical-symmetrical, and angular-rounded. For the Edirne Governorship logo, the effective characteristics are whether the logo is artificial-natural, static-dynamic, depthless-deep, asymmetrical-symmetrical, unbalanced-balanced, and disproportionate-proportionate in terms of width and length. The characteristics of the Edirne Municipality logo that influence its representation of the city include whether the logo is artificial-natural, static-dynamic, simple-detailed, depthless-deep, and unbalanced-balanced. This study highlights the impact of attitudes towards logos on their ability to represent the city and identifies important factors to consider in the design of city logos. It concludes that city logos should not only have aesthetic value but also incorporate symbolic elements that reflect the city's identity. Additionally, it is recommended that the design process of logos involves local residents to ensure the logos are more aligned with and effective in representing the city's identity. This can lead to better acceptance and recognition of the logos by the public.