Ordu dergisi: Silahlı Kuvvetler Dergisi (1950-1981)
Army journal: Armed Forces Journal (1950-1981)
  1. Tez No: 348324
  2. Yazar: AYTAÇ KEPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada Mart 1950 ile Aralık 1981 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı tarafından üç ayda bir yayınlanan Ordu Dergisi (Silahlı Kuvvetler Dergisi) incelenmiştir. Çalışmamızda dergideki yazıların yaklaşık beşte birini oluşturan daha çok askeri okuyuculara mesleki açıdan yardımcı olabilecek, Türkiye'nin NATO'ya girişinden itibaren hızla değişen teknolojik, taktik ve askeri teknik gelişmelerle ilgili çok fazla askeri teknik terimler içeren konular hariç yazı, haber ve şiirler vb. bütün yazılar gözden geçirilmiştir. Dergi resmi bir kurumun süreli yayını olarak yayın hayatında sürekli yenilenerek kendini geliştirmiş, bugünkü seviyesine gelmiştir.Çalışma giriş dışında dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın girişinde derginin çıkarılma amacı, tarihi gelişimi, şekli, konularının ve yazarlarının özellikleri gibi teknik konular değerlendirilmeye çalışılmış ve inceleme yöntemi anlatılmıştır. Birinci bölümde derginin tarihi konular hakkındaki yazıları incelenerek, konu hakkındaki görüşleri belirlenmeye çalışılmış, ikinci bölümde Türk Silahlı Kuvvetlerinin iç ve dış gelişmelerden doğan, kendini yenilemek ve çağa ayak uydurmak adına takip ettiği daha çok askeri gelişmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde dönemin yapısı gereği hızlı ve çok yönlü uluslar arası ve yurt içindeki güncel siyasi, askeri vb. gelişmelere yönelik derginin bakış açısı ortaya konmaya çalışılmış, dördüncü bölümde ise Türk Silahlı Kuvvetlerini ve daha genel anlamda Türkiye'yi ilgilendiren sosyal ve kültürel konulardaki yazıları incelenerek bazı değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise derginin, dünya ve Türkiye açısından hızlı değişim ve gelişmelerin yaşandığı dönem hakkındaki görüşlerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken TSK'nın resmi görüşleri değil, kendi fikirlerimiz ortaya konulmuştur.Bu dönemin gelişmeleri dergiyi de etkilemiş, 1950-1961 yılları arasında özellikle İkinci Dünya Savaşının etkisiyle dergide daha çok savaşın sonuçlarından ortaya çıkan gelişmeleri inceleyen yazılar yayınlanmıştır. Bu açıdan İkinci Dünya Savaşı'nın etkilerinin daha çok askeri bakımdan görülmesi açısından derginin önemli kaynaklar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçlar görülürken dikkat çeken husus Türkiye'deki siyasi partilerle ilgili herhangi bir yazı yazılmamış olmasıdır. Dergi bu yönüyle bahsedilen dönem aralığında siyasi atmosferin dışında kalmıştır. 1960 Askeri Müdahalesi sonrası ise 1961 yılından itibaren dergi deyim yerindeyse kabuk değiştirmiş, sosyal ve kültürel konuları da kapsayan yazılara ağırlık vermiştir. 1961'den itibaren Ordu Dergisi ismi değişerek Silahlı Kuvvetler Dergisi ismini almıştır. Derginin bu önemli gelişmeden itibaren 1950'li yıllardaki siyasetten uzak duruşunda bir değişme olmuş, 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi'nden önceki dönem birkaç yazıda eleştirilmiştir. Ancak bu dönem uzun sürmemiş dergi tekrar parti konularından kendini soyutlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, between March 1950 and December 1981, published quarterly by the Army Chief of Staff Journal (Armed Forces Journal) was examined. In our study, approximately one-fifth of the magazine articles that can help you a lot more professional aspects of military readers, since Turkey?s beginning of membership of NATO, including the military tecnologic and military technical terms, except as outlined below articles, newsand poems and so on were examined. Magazine as the publication of the official institution has improved itself continuously, and today it has came to this level.Except general introduction, study consists of four parts. In the beginning of the study tried to eveluate the purpose of the publishing the journal, historical development, shape and some technical subjects like features of its topics and authors.In the first chapter, examining historical subjects of the magazine articles tried to determine views on the subjects, and in the second chapter resulting from internal and external developments in the Turkish Armed Forces self-renew and to keep pace with the times more on military developments are given. In the third chapter multifaceted nature of the international and domestic fast current political, military and so on period was attempted to evaluate developments in perspective for the magazine, and in the fourth chapter tried to make some assessments by examining the social and cultural writings concerning Turkish Armed Forces and more generally Turkey.Developments in this period is also affected the magazine, especially between the years 1950-1961 more articles examining the results of the war published in the magazine due to World War II.To see of the Second World effects we can say that among the important sources. While we see this results, it is drawing attention that there is no writing on political parties in Turkey. Magazine in this aspect remained outside the political atmosphere in the range of the period mentioned. After 1961 Military Intervention, Magazine since 1961 have changed the shell so to speak, has focused articles coveringsocial and cultural issues. Since 1961 the name changed, Armed Forces Journal was named the Army Journal. Development of this important topic since the 1950s the magazine?s political silence had changed, and the period before May 27th 1961 Military Intervention was criticized in the couple of articles .