Uzamsal beceri eğitimi programının okul öncesi çocuklarını uzamsal becerilerine ve matematik bilgisine etkisi
The effect of the spatial skills education program on the spatial skills and math knowledge of pre-school children
- Tez No: 940675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklara yönelik Uzamsal Beceri Eğitim Programı'nın (UBEP) geliştirilmesi ve etkililiğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma deseninde olup yarı deneysel yöntem kullanılarak yürütülmüştür. UBEP'in etkisi ön test- son test ve kontrol gruplu deneysel desenle incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında TOSA (Test of Spatial Assembly), (Uzamsal Donanım Testi) ve EMAS (The Early Mathematics Assessment System) (Erken Matematik Değerlendirme Sistemi) ölçeklerinin Türkçeye uyarlaması yapılmıştır. Araştırmanın ölçek uyarlama aşamasında, Yalova ilindeki okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören, EMAS analizleri için 578 (141 üç yaş, 196 dört yaş ve 241 beş yaş) çocuktan, TOSA analizleri için 68 beş yaş grubu çocuktan toplanan veriler kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında UBEP programı geliştirilerek çalışma grubuna uygulanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi ile, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yalova ilindeki okul öncesi eğitim kurumlarından bir bağımsız anaokulu örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, deney grubunda 35, kontrol grubunda 36 çocuk olmak üzere beş yaş grubunda eğitim gören toplam 71 çocuk oluşturmaktadır. Hazırlanan program sekiz hafta içerisinde uygulanmıştır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formları”, TOSA ve EMAS veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. UBEP'in çocukların uzamsal beceri kazanımı ve matematik bilgisi üzerindeki etkisini incelemek için Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; uyarlanan ölçeklerin Türkçe formlarının geçerli ve güvenilir olduğu ile UBEP müdahale programının etkili ve kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop and examine the effectiveness of the Spatial Skills Education Program (UBEP) for preschool children. The study employed a quantitative research design and utilized a quasi-experimental method. The impact of UBEP was assessed using a pre-test-post-test experimental design with a control group. In the first phase of the research, TOSA (Test of Spatial Assembly) and EMAS (Early Mathematics Assessment System) scales were translated into Turkish. During the scale adaptation phase, data were collected from 578 preschoolers in Yalova for EMAS analysis, including 141 three-year-olds, 196 four-year-olds, and 241 five-year-olds, while 68 five-year-olds were used for TOSA analysis. In the second phase of the study, the UBEP was developed and implemented with the study group. Using purposeful sampling, one independent preschool from educational institutions in Yalova, affiliated with the Ministry of National Education, was selected as the sample. The study group comprised a total of 71 children in the five-year age group, with 35 in the experimental group and 36 in the control group. The program was implemented over eight weeks. Data collection tools included“Personal Information Forms,”TOSA, and EMAS. To evaluate the effects of UBEP on children's acquisition of spatial skills and mathematical knowledge, the Mann Whitney U Test and Wilcoxon Sign Test were utilized. The findings indicated that the Turkish versions of the adapted scales were valid and reliable, and that the UBEP intervention was both effective and had lasting impacts.