Farklı video ders türlerinin ve sürdürülebilir dikkatin öğrenme performansı üzerindeki etkileri
Effects of sustained attention and video lecture types on learning performances
  1. Tez No: 940674
  2. Yazar: ŞEYMA ULUKÖK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DUYGU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, farklı türde ders videolarının (dış sesli anlatım ve iç içe görüntülü) ve fen bilgisi öğretmen adaylarının sürdürülebilir dikkat düzeylerinin, hücre döngüsü konusundaki öğrenme performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, deneysel yöntemlerden biri olan 2x2 gruplararası faktöriyel desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 100 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Veri toplama sürecinde bilgisayar tabanlı sürdürülebilir dikkat testi, hücre döngüsü başarı testi ve GazePoint GP3 göz izleme cihazı kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi, iki yönlü varyans analizi ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenme performansı, video ders türü ile sürdürülebilir dikkat düzeyinin etkileşimine bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir. En yüksek performans, yüksek dikkat düzeyine sahip katılımcıların iç içe görüntülü ders videolarını izlediği grupta gözlemlenirken en düşük performans düşük dikkat düzeyine sahip katılımcıların dış sesli anlatım türündeki ders videolarını izlediği grupta görülmüştür. Benzer şekilde göz takibi analizleri de bu bulguyu desteklemiştir. Bu çalışma, video ders tasarımlarını iyileştirme çabalarına yönelik önemli bilgiler sunarak ders videolarının tasarımı ve seçiminde değerli bir kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of different video lecture types (voice-over type, picture-in-picture type) and sustained attention levels of pre-service science teachers on their learning performance on the cell cycle. The study was conducted with a 2x2 between-group factorial design, which is one of the experimental methods. 100 pre-service science teachers participated in the study. Computer-based sustained attention tests, cell cycle achievement tests, and GazePoint GP3 eye-tracking devices were used in the data collection process. Independent samples t-test, two-way analysis of variance, and Mann-Whitney U test were applied to analyze the data. According to the results of the study, the learning performance of pre-service science teachers differed significantly depending on the interaction of video lecture type and sustained attention level. The highest performance was observed in the group in which the participants with high attention levels watched picture-in-picture types of video lectures, while the lowest performance was observed in the group in which the participants with low attention levels watched the lecture videos with voice-over type Similarly, eye tracking analyses also supported this finding. This study provides a valuable resource in the design and selection of lecture videos, providing important insights for efforts to improve video lecture designs.