Dijital teknoloji destekli fen ve matematik eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarında bilimsel süreç becerileri ve geometri-uzaysal algılarına etkisi
The effect of a digital technology-supported science and mathematics education program on scientific process skills and geometry-spatial perception in preschool children
- Tez No: 868515
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada; dijital teknoloji destekli fen ve matematik eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarının bilimsel süreç becerisi ve geometri-uzaysal algılarına etkisi incelenmiştir. Araştırma Konya ilinin Selçuklu ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokulunda öğrenim gören 6 yaş grubundaki 35 çocuk ile yürütülmüştür. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak çocukların bilimsel süreç becerilerini ölçmek için Şahin, Sürmeli, Yıldırım, Güven (2018) tarafından geliştirilen Bilimsel Süreç Becerileri Testi(BSBT), çocukların geometri ve uzaysal algı becerilerini ölçmek için İvrendi, Erol ve Atan (2018) tarafından geliştirilen Geometri ve Uzaysal Algı Testi(GUZAL-T) kullanılmıştır. Her iki gruba da ön test olarak BSBT ve GUZAL-T uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara 10 hafta boyunca dijital teknoloji destekli fen ve matematik eğitimi programı uygulanırken kontrol grubu MEB okul öncesi eğitim programı ile eğitime devam etmiştir. Eğitim programı uygulandıktan sonra deney ve kontrol gruplarına son test olarak Bilimsel Süreç Becerileri Testi(BSBT) ve Geometri ve Uzaysal Algı Testi(GUZAL-T) uygulanmıştır. Son testlerin uygulanmasından yaklaşık 4 hafta sonra deneme grubuna aynı testler kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS paket programı ile çözümlenirken, verilerin analizinde Mann Witney U Testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi işlemleri kullanılmıştır. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının bilimsel süreç becerileri ön test son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında deneme grubu çocuklarının son test puan ortalamalarının kontrol grubu çocuklarının son test puan ortalamalarından yüksek olduğu görülmüştür. Deneme grubu çocuklarının MEB okul öncesi eğitim programına ek olarak“ Dijital Teknoloji Destekli Fen ve Matematik Eğitimi Programı”ile eğitim almış olmaları deneme grubu çocuklarının son test puan ortalamalarındaki artışın kontrol grubu çocuklarına göre daha yüksek olmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Ayrıca deneme ve kontrol grubu çocuklarının geometri ve uzaysal algı becerileri ön test son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında deneme grubu son test puan ortalamalarının kontrol grubu son test puan ortalamalarından yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda“ Dijital Teknoloji Destekli Fen ve Matematik Eğitimi Programının”okul öncesi çocukların bilimsel süreç becerileri ve geometri uzaysal algı beceri düzeylerini artırmada etkili olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of a digital technology-supported science and mathematics education program on the scientific process skills and geometry-spatial perception of preschool children was examined. The research was conducted with 35 children aged 6 years attending an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in the Selçuklu district of Konya province. In this study, the Scientific Process Skills Test (SPST) developed by Şahin, Sürmeli, Yıldırım, Güven (2018) was used as the data collection tool to measure children's scientific process skills, and the Geometry and Spatial Perception Test (GUZAL-T) developed by İvrendi, Erol, and Atan (2018) was used to measure children's geometry and spatial perception skills. Both groups were administered the SPST and GUZAL-T as pre-tests. While the experimental group received a digital technology-supported science and mathematics education program for 10 weeks, the control group continued with the Ministry of National Education preschool education program. After the educational program was implemented, the SPST and GUZAL-T were administered as post-tests to both the experimental and control groups. Approximately 4 weeks after the administration of the post-tests, the same tests were conducted as retention tests for the experimental group. The research data were analyzed with the statistical program, and Mann-Whitney U Test and Wilcoxon signed-rank test procedures were used for data analysis. When comparing the pre-test and post-test mean scores of scientific process skills for the experimental and control groups, it was observed that the post-test mean scores of the experimental group children were higher than those of the control group children. It is believed that the increase in the post-test mean scores of the experimental group children compared to the control group children was due to the fact that the experimental group children received education with the addition of the“Digital Technology-Supported Science and Mathematics Education Program”in addition to the Ministry of National Education preschool education program. Additionally, when comparing the pre-test and post-test mean scores of geometry and spatial perception skills for the experimental and control groups, it was seen that the post-test mean scores of the experimental group were higher than those of the control group. Based on the results of the study, it can be said that the“Digital Technology-Supported Science and Mathematics Education Program”is effective in improving the scientific process skills and geometry spatial perception skills of preschool children.