Internalized misogyny in women: Differences between adulthoodstages and the role of cognitive emotion regulation, emotional authenticity & mindfulness
Kadınlarda içselleştirilmiş kadın düşmanlığı: Yetişkinlik dönemleriarasındaki farklılıklar ile bilişsel duygu düzenleme, duygusal özgünlük ve farkındalığın rolü
- Tez No: 988098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Çalışma, farklı yaş gruplarındaki yetişkin kadınlar arasında içselleştirilmiş kadın düşmanlığı stilleri ve düzeylerini araştırmak; kadınların bilişsel duygu düzenleme becerileri, duygusal özgünlük düzeyleri ve farkındalık düzeyleri arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmek için tasarlanmıştır. Araştırmada yaş grupları, beliren yetişkinlik, genç yetişkinlik ve orta yetişkinlik olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Bu çalışma, değişkenler arasındaki örüntüleri betimlemeyi ve olası ilişkileri ortaya koymayı amaçlayan keşifsel nitelikte bir araştırma olarak yapılandırılmıştır. Araştırma bulguları, içselleştirilmiş kadın düşmanlığının yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, duygusal otantiklik düzeyleri ve bazı bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile içselleştirilmiş kadın düşmanlığının alt boyutları arasında zayıf düzeyde ancak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bulgular, içselleştirilmiş kadın düşmanlığı ile duygusal özgünlük arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişkiler bulunduğunu; farkındalık düzeyi ile ise anlamlı bir ilişki gözlenmediğini göstermiştir. Yapılan regresyon analizleri, bazı duygusal değişkenlerin belirli içselleştirilmiş kadın düşmanlığı boyutlarıyla ilişkili olabileceğine işaret etmekle birlikte, açıklanan varyansın sınırlı düzeyde kaldığını ortaya koymuştur. Genel olarak bulgular, içselleştirilmiş kadın düşmanlığının yetişkinlik dönemleri boyunca görece benzer düzeylerde örüntüler ile ilerlediğini; buna karşılık duygusal özgünlüğün bu tutumla ilişkili olabilecek anlamlı bir duygusal süreç olduğunu düşündürmektedir. Çalışma, içselleştirilmiş kadın düşmanlığının yalnızca kültürel ve sosyal etkileşim süreçleriyle değil, aynı zamanda duygusal deneyimlerin yorumlanma ve ifade edilme biçimleriyle de ilişkili olabileceğine işaret ederek literatüre kuramsal bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was designed to investigate the levels of internalized misogyny among adult women within different age groups and to evaluate the possible relationship between women's cognitive emotion regulation skills, emotional authenticity levels, and mindfulness levels. In the research, age was examined into three developmental groups as emerging adulthood, early adulthood and middle adulthood. The study is framed within an exploratory approach aimed at describing patterns among the variables and examining potential associations. The findings indicated that internalized misogyny did not significantly differ across age groups. In contrast, weak but significant associations were found between emotional authenticity levels and certain cognitive emotion regulation strategies and the subdimensions of internalized misogyny. The results further demonstrated a significant negative relationship between internalized misogyny and emotional authenticity, whereas no significant relationship was observed between mindfulness levels and internalized misogyny. Hierarchical regression analyses suggested that certain emotional variables may be associated with specific subdimensions of internalized misogyny; however, the amount of explained variance remained relatively limited. Overall, the findings indicate that internalized misogyny follows relatively similar patterns across adulthood, while emotional authenticity appears to be a meaningful emotional process associated with this attitude. This study suggests that internalized misogyny may be related not only to cultural and social interaction processes but also to the ways in which emotional experiences are interpreted and expressed, thereby offering a theoretical framework for the existing literature.